VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
7. říjen 2021

Odložená premiéra hry JAKO BŘITVA je tu!

Už 20. března se v Městském divadle měla uskutečnit premiéra poetické hry Jako břitva, která však byla z důvodu protipandemických opatření přesunuta na podzim. Premiéroví diváci tak novou inscenaci zhlédnou až o tomto víkendu 9. a 10. října od 19 hodin.

Text současné české dramatičky Lenky Lagronové na motivy života, díla a odkazu Boženy Němcové u nás inscenoval režisér Radovan Lipus. Hlavní roli ztvárňuje Martina Sikorová, alter ego Boženy Němcové Báru hraje Petra Janečková a Josefa Němce představuje Martin Mejzlík.

Obrazivá hra Jako břitva je podložena autorčinou hlubokou znalostí života a díla výjimečné české spisovatelky, ale není životopisná, nelíčí životní příběh Boženy Němcové. „Básnivými doteky se přibližuje k tomu, co je v jejích osudech neuchopitelné. Hledá odpovědi na otázky: Co je vnitřní svoboda? Z jakých niterných vláken byla utkána mimořádná, složitá osobnost české ženy, jež překonala svou dobu nejen jako spisovatelka?“ říká dramaturgyně Jana Pithartová.

Světovou premiéru uvedlo Národní divadlo v Praze roku 2016. Pardubická inscenace je druhým provedením tohoto titulu na českých scénách.

„Jako břitva je krásná a nesnadná partitura pro čtrnáct rozmanitých hereckých hlasů. Divoká plavba proti proudu času někam do poloviny 19. století, ale přitom vlastně do naší současnosti. Stále se opakující příběh obtížné a odvážné jinakosti, která banální všednost přesahuje a nad žabincově nehybnou hladinu průměru vyčnívá. Božena není mrtvý exponát v muzeu. Je živá!“ uzavírá Radovan Lipus, jenž u nás již režíroval tragikomedii Duše – krajina širá a hru Až na věky.

Před premiérou se ve foyer uskuteční vernisáž výstavy obrazů akademického malíře Josefa Mathiase Minaříka.
Radek Smetana


Jindra Janoušková, Eliška Lásková, Karolína Šafránková, Alexandr Postler, Martina Sikorová, Tomáš Lněnička, Zdeněk Rumpík a Josef Pejchal, foto Jan Faukner