VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
22. únor 2023

Premiéra Fantastického divadla už tento víkend!

Právě finišujeme v přípravách našeho dalšího potenciálního adepta do soutěže GRAND Festivalu smíchu – mimochodem letošní už 23. ročník se kvapem blíží, hostit ho budeme od 27. března do 3. dubna. Vstupenky jsou již v prodeji, program k online zakoupení naleznete ZDE.

Chystanou divadelní novinkou bude černá komedie Fantastické divadlo mladého izraelského dramatika, režiséra a herce Gura Korena. Na velkém jevišti Městského divadla ji inscenuje režisér Petr Novotný, jenž původní text přímo pro VČD také upravil. Hlavní role ztvární Martina Sikorová, Tomáš Lněnička, Eliška JechováMatěj Štrunc. Slavnostní premiéry se uskuteční o víkendu 25. a 26. února.

Současná komedie Fantastické divadlo dá nahlédnout do světa mafie, který se prolne se světem hendikepovaných divadelníků. „Giornovi jsou mafiánská rodina, která se specializuje na pašování drog. Tentokrát se jí však nedaří doručit již několikátou zásilku do Makedonie. Klient zuří a dává klanu poslední šanci. V tu chvíli zazvoní na dveře dva herci amatérského Fantastického divadla, aby požádali o příspěvek na cestu na makedonský divadelní festival. Členy souboru jsou výhradně »lidé se zvláštními potřebami« – to znamená nevidomí, autisté, neslyšící či lidé s mentálním postižením. V hlavě otce gangsterské rodiny se zrodí skvělý a smělý plán, aniž tuší cokoliv o divadle, rozhodne se stát divadelním producentem…,“ naznačuje výchozí bod zápletky hry dramaturgyně Jana Uherová.

Text komedie balancuje na hraně korektnosti. „Fantastické divadlo originálním způsobem boří mýty a stereotypy o »lidech se zvláštními potřebami«. Nechybí mu osvobozující humor, sebeironie a nadhled ani skvělé herecké příležitosti,“ slibuje Jana Uherová.

Slova dramaturgyně doplňuje režisér Petr Novotný: „Ve hře se střetávají dva světy, které jsou těžce nekompatibilní. Jeden svět nastavuje tomu druhému zrcadlo a ukazuje, jak je komický, dojemný, a hlavně zajímavý. Poprvé máme možnost po špičkách vstoupit do světa postižených lidí a opatrně o nich hrát. A děláme to s radostí.“

Sobotní premiérový večer předznamená vernisáž výstavy obrazů jedné z nejvýraznějších osobností soudobé české výtvarné scény Ondřeje Petrlíka.
Radek Smetana

Eliška Jechová, Josef Láska, Kristýna Hulcová, Martin Mejzlík, Matěj Štrunc, Dagmar Novotná a Josef Pejchal ve Fantastickém divadle, foto Jiří Sejkora