VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
19. duben 2023

Premiéra KDO SE BOJÍ BEATLES je tu!

Soubor VČD nastudoval hru slovenského dramatika Viliama Klimáčka Kdo se bojí Beatles, která bude mít na pardubických divadelních prknech českou premiéru. První diváci ji uvidí o víkendu 22. a 23. dubna na velkém jevišti Městského divadla.

„Emil je vojenský historik, přestože nebyl na vojně. Místo angličtiny studoval ruštinu a němčinu, takže nikdy nepovýšil. Napsal rozsáhlé Dějiny rakousko-uherské armádní hudby, které nikdy nevyšly tiskem. Jeho nejdražší Felix, pták loskuták, zná historii, hovoří latinsky a zpívá Beatles, ale nedočká se televizní show. Manželka Milka je melancholická a denně luxuje. V jejich bytě se střídají mladé podnájemnice a všechny jsou si něčím podobné…,“ poodkrývá zápletku dramaturgyně Jana Pithartová.

Láskyplnou grotesku o frustracích středního věku inscenoval režisér Filip Nuckolls, jenž v Pardubicích uvedl výjimečné divadelní texty Až ustane déšťLovecké scény z Dolního Bavorska.

„Viliama Klimáčka mám ohromně rád, jako autora i jako člověka. Líbí se mi, že v Kdo se bojí Beatles nijak nemachruje. Ve hře je upřímný, citlivý záznam nějakých problémů, současných limitů lidských charakterů. Je úžasně pestrá, pořád se proměňuje před očima jako měňavka, jak skleněná koule, která mění barvy podle toho, jak se na ní láme světlo. A je zábavná, nejenom humorem, ale právě tou pestrostí,“ říká Filip Nuckolls, jenž do hlavních rolí obsadil Romanu ChvalovouAlexandra Postlera.

Dramatik, prozaik, básník, autor několika operních libret, všestranný divadelník a publicista Viliam Klimáček napsal asi šedesát divadelních her. Za hru Kdo se bojí Beatles získal 1. místo v dramatické soutěži Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka.

„Viliam Klimáček se narodil roku 1958 v Trenčíně. Vystudoval všeobecné lékařství na Univerzitě Komenského a sedm let pracoval jako chirurg a anesteziolog na Klinice kardiovaskulární chirurgie v Bratislavě. Roku 1985 založil amatérské autorské divadlo GUnaGU. Toto divadlo se postupně profesionalizovalo a jeho duchovní otec zanechal lékařské praxe. Dnes je GUnaGU jedním z nejnavštěvovanějších slovenských divadel a Viliam Klimáček nejhranějším slovenským autorem doma, u nás i ve světě,“ doplňuje Jana Pithartová.
Radek Smetana

Ladislav Špiner a Alexandr Postler ve hře Kdo se bojí Beatles, foto Jan Faukner