VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
2. říjen 2014

V říjnu uvedeme hned tři premiéry

Jako první premiéru 105. divadelní sezóny uvedeme současnou lehce morbidní komedii Lháři, která měla světovou premiéru teprve v roce 2002. Pardubičtí diváci se jí dočkají už v sobotu 11. října v Městském divadle. Úspěšný skotský dramatik Anthony Neilson, mistr nekonformních a provokativních komedií, staví nejen na skvěle vypointované situační zápletce, ale také na brilantnosti ostře řezaného slovního humoru.
Na Štědrý večer jsou ve službě dva strážníci (ztvární je Petr BorovecJan Musil), kteří mají postarším manželům sdělit tragickou zprávu. Jejich ohleduplný přístup se však zvrtne. Namísto toho, aby řekli pravdu, se vymlouvají a jedna malá lež plodí další. Strážníci se do nich zaplétají čím dál více, což nakonec rozvíří sváteční den celého městečka.
Drsnou i dojemnou komedii, která funguje jako dobře promazaný stroj, režíruje Zdeněk Dušek, jenž v Pardubicích naposledy nastudoval oceňovaného Richarda III.

Druhá premiéra se uskuteční o týden později v sobotu 18. října v komorním prostoru Malé scény ve dvoře, kde ožije básnická intimní hra rovněž současné autorky Lenky Lagronové Po pláči smích, která v sobě ukrývá čtyři ženy, čtyři osudy, čtvero chápání světa a čtyři neobyčejné herecké příležitosti.
Spisovatelka Helenka se po letech vrací do svého rodného domu. Všechno je zde tak jako kdysi, když z něj odcházela. Jen růžový záhon už dlouhá léta nekvete, altánek se zřítil. A tak, jako ze zdí domu opadává omítka, odhalují se osudy hlavních postav. Když se vzpomínky dostanou na povrch, může začít obřad vyrovnání se s minulostí, očistný rituál pláče, po kterém se pak může objevit i radostný smích plný nové naděje.
V režii herce Východočeského divadla Radka Žáka, pro kterého je to už druhé setkání s Lenkou Lagronovou, neboť před dvěma lety nazkoušel jejího Tanečníka, se představí Petra Janečková, hostující Lenka Zbranková, Dagmar NovotnáLída Vlášková.

Poslední říjnovou premiérou Východočeského divadla, která zahájí letošní cyklus mimořádných setkání se současnou dramatikou INprojekty, bude ve středu 22. října na Malé scéně první uvedení hry Poutník dramatičky Elfriede Jelinekové, nositelky Nobelovy ceny za literaturu. Lyrický text o vnitřním i vnějším světě autorčina otce, jehož ztvární Jan Hyhlík, bude režírovat mladý talentovaný režisér Juraj Augustín.
Radek Smetana