VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET

Lars von Trier / KDO JE TADY ŘEDITEL?

Premiéra 24. února 2024 v Městském divadle

Absurdní komedie o řediteli, kterého nikdy nikdo neviděl.

Josef Láska a Josef Pejchal, foto Patrik Borecký
Josef Láska a Josef Pejchal, foto Patrik Borecký

délka: 1 hodina 40 minut (s přestávkou)délka: 1 hodina 40 minut (s přestávkou)ného dánského filmu Larse von Triera z roku 2006.

V úvodu filmu Kdo je tady ředitel? se na nás přímo obrací sám autor scénáře, režisér a v tomto případě i herec Lars von Trier se slovy: „Je to neškodná komedie. Nic poučného, žádné převratné názory. Prostě milá zábava.“ Co následuje potom, nás ale rychle vyvede z omylu. Ocitáme se na pracovišti soukromé firmy, zabývající se blíže nespecifikovatelnými informačními technologiemi (IT), kde se její podivínští zaměstnanci snaží zavděčit nikdy nespatřenému generálnímu řediteli, jenž s nimi komunikuje výhradně prostřednictvím e-mailů. Žádný takový ředitel ovšem neexistuje, jde jen o výmysl skutečného ředitele Ravna, který předstírá, že je pouhým řadovým zaměstnancem, aby se vyhnul konfliktům a kritice za svá nepopulární rozhodnutí. Hra začíná ve chvíli, kdy je setkání s ředitelem nevyhnutelné a je potřeba jeho fyzická přítomnost. Jak z toho ven? Ravn přichází se zdánlivě jednoduchým řešením – najme si za sebe neznámého herce.

Absurdní a poněkud škodolibá komedie plná bizarních situací odhaluje netušenou rovinu lidského pokrytectví a nedostatku nadhledu, jakož i nebezpečné tendence postupně vedoucí k manipulaci a zneužívání moci. Zkrátka neškodná komedie o světě, kde jsou peníze až na prvním místě.

POZOR! V představení se používá stroboskop.


Překlad: František Fröhlich

Režie: Aminata Keita
Scéna: Michal Spratek
Kostýmy: Ján Tereba
Hudba: Štěpán Krtička
Videoprojekce: Kamil Ansorge
Dramaturgie: Anna Zindulková Hlaváčková


Osoby a obsazení:
Kristoffer ... Josef Láska
Ravn ... Josef Pejchal
Kisser ... Martina Sikorová
Lise ... Jindra Janoušková
Heidi ... Eliška Jechová
Mette ... Karolína Šafránková
Finnur ... Petr Dohnal
Tlumočník ... Štěpán Pospíšil
Nalle ... Ladislav Špiner
Gorm ... Petr Borovec


Inspice: Lucie Hašková
Nápověda: Ivana Mašková


délka: 1 hodina 35 minut (bez přestávky)