VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
tisková zpráva 18. únor 2015

Marián Pecko zkouší v Pardubicích dvě inscenace současně

Ve Východočeském divadle Pardubice právě vrcholí intenzivní dvoufázové zkoušení. Slovenský režisér Marián Pecko dopoledne na velkém jevišti finišuje s přípravami blížící se premiéry dramatizace světoznámého románu Kejklíř z Lublinu a přitom odpoledne na Malé scéně zkouší biblický příběh Tučňáci na arše.

Román Kejklíř z Lublinu, jenž je dílem nejslavnějšího židovského spisovatele, nositele Nobelovy ceny Isaaca Bashevise Singera, pro pardubické divadlo dramatizovala bývalá dramaturgyně divadla Jana Pithartová. „Singerův Kejklíř z Lublinu je vášnivé drama o hnacích silách života. O ošidnosti mezí, v nichž se pohybuje osobní svoboda. O nádheře snů, neodolatelnosti dravé touhy, neodčinitelnosti ublížení, neoblomnosti svědomí a síle odpuštění,“ uvádí Jana Pithartová.

Titulní postava Jaša Mazur, kterého ztvární Martin Mejzlík, je kejklíř povoláním i povahou. Hravě chodí po provaze, ale chtěl by létat. Má mnoho žen, ale chtěl by všechny. Nevěří v Boha, který je pro něho příliš abstraktní, ale jsoucnost Boží mu citelně schází. A když na ni ještě citelněji narazí – nebo to alespoň tak vnímá – rozhodne se žít opačně extrémním způsobem.

„Text se jmenuje Kejklíř z Lublinu, což o něm dost napovídá. Jaša Mazur je komediant, člověk, který se předvádí, ukazuje triky, hraje si. Ta hra je velmi důležitá v celém jeho životě. Má několik žen, ale před nikým to neskrývá. Balancuje na hraně – přejde, nepřejde? Náš kejklíř nežongluje s míčky, žongluje s lidskými dušemi. Připoutal k sobě mnoho lidí, kteří jsou na něm závislí. V životě každé z těchto postav je Jaša neustále přítomný. I na jevišti to bude stejně, všichni budou rovněž neustále přítomní. Herci to nemají příliš rádi a prosím, aby mi odpustili. Jsem však přesvědčený, že by to mělo fungovat,“ říká režisér Marián Pecko.

Scéna je z dílny Pavola Andraška, kostýmy navrhla Eva Farkašová, o choreografii se postaral režisér Marián Pecko a autorem hudby je Róbert Mankovecký.

Premiéry se uskuteční o víkendu 21. a 22. února v Městském divadle. Před první premiérou bude ve foyer zahájena výstava Veselé krchovy výtvarníka Marka Brodského.

O týden později, v neděli 1. března se na Malé scéně ve dvoře mladému publiku poprvé představí komická bajka Ulricha Huba Tučňáci na arše.

Tři tučňáci jsou velcí kamarádi, i když se mezi sebou trochu perou a začínají se v zemi věčného ledu nudit. Do jejich poklidného života však nemilosrdně vtrhne nečekaná událost – blíží se potopa a s ní konec světa. Jak si s ní poradí? Zpráva, kterou jim přinese holub od Noa, je sice veskrze pozitivní, ale neřeší úplně všechno. Noe je ve vzkazu vybízí, ať rychle spěchají na jeho archu, ale zároveň umožňuje vstup pouze jednomu páru od každého zvířecího druhu…

„Hra podává dětem biblickou látku a otázku víry s velkým nadhledem a vtipem. Sympatická trojice rošťáckých tučňáků, kteří při svém dobrodružství polemizují o existenci Boha, pobaví zaručeně nejen dětského diváka. Od svého prvního uvedení v roce 2006 byla tato úspěšná dětská komedie inscenována na mnoha scénách po celé Evropě, kniha podle ní se stala v Německu bestsellerem a v přípravě je také její filmová verze,“ láká na novou inscenaci dramaturg Zdeněk Janál.

V úsměvném i poučném příběhu jsou obsazení Veronika Macková, Jana Ondrušková, Petr Borovec a Ladislav Špiner. Výpravu si vymyslel sám režisér Marián Pecko a hudbu složil Róbert Mankovecký.

Radek Smetana, PR manažer VČD

odkaz ina inscenaci s fotografiemi v plné kvalitě
PR

Kontakt:

Radek Smetana
Public Relations manažer
smetana@vcd.cz
tel: 466 616 412
nebo 602 595 016


Fotografie v tiskové kvalitě:

Všechny fotografie ve fotogaleriích u jednotlivých inscenací i u tiskových zpráv lze stáhnout v tiskové kvalitě
(přes šipku vpravo dole u vybrané
fotografie).