VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET

Maja Zade / ZŘÍT DO TMY [oidipus]

Premiéra 5. října 2024 na Malé scéně ve dvoře

Současné psychologické drama na motivy antického mýtu.

Režisér Adam Svozil, foto Josef Vostárek
Režisér Adam Svozil, foto Josef Vostárek

Uvádíme v české premiéře!

Rekreační vila v Řecku. Christina, majitelka chemické firmy, a její mladší snoubenec a zaměstnanec Michael si užívají společné chvíle na slunci a těší se na brzké narození svého dítěte. Den začíná jako každý jiný: Christina si udělá smoothie, Michael si jde zaběhat. Náhle se však ve vile objeví Christinin bratr Robert, který není spokojený s tím, jak Michael přistupuje k nehodě, při níž dost možná došlo k úniku toxických látek do přírody a za kterou nese firma zodpovědnost. Postupně se ukazuje generační propast mezi Michaelem, odhodlaným vyšetřit nehodu s potenciálem ekologické katastrofy za každou cenu, a Robertem, jemuž firemní kultura velí spíše zametat problémy pod koberec. Příchodem dlouholeté zaměstnankyně Theresy se navíc vše ještě více komplikuje…

Drama s téměř detektivní zápletkou využívá starověký mýtus ke zkoumání toho, jak se život může v jedné vteřině zásadně změnit. Co se stane, když všechno, co jste považovali za pravdu, se ukáže jako lež? Když se život, který se zdál být bezpečný a pohodlný, náhle zhroutí?

Hra měla světovou premiéru v září 2021 v berlínském divadle Schaubühne v režii jednoho z nejslavnějších evropských režisérů Thomase Ostermeiera.


Překlad: Jana Slouková

Režie: Adam Svozil
Scéna: Pavla Kamanová
Kostýmy: Adam Svozil a Pavla Kamanová
Dramaturgie: Anna Zindulková Hlaváčková


Osoby a obsazení:
Christina ... Martina Sikorová
Robert ... Josef Pejchal
Michael ... Štěpán Pospíšil
Theresa ... Romana Chvalová


Inspice a nápověda: Naďa Krůlová