VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

MŮJ ÚČET
29. srpen 2023

Vstoupili jsme do 114. divadelní sezóny

Novou divadelní sezónu jsme zahájili 28. srpna, kdy se režisér Marek David poprvé sešel s hereckým týmem chystané inscenace Orlando, která bude první novinkou 114. divadelní sezóny VČD. Premiéra se uskuteční 7. října na Malé scéně ve dvoře. Text tragikomické grotesky, zkoumající odvěkou lidskou touhu po silných prožitcích, vznikl na základě stejnojmenného románu Virginie Woolfové. Fiktivní životopis mladého šlechtice pro pardubické jeviště adaptoval sám režisér, který první čtenou zkoušku uspořádal netradičně v prostorách pardubického zámku.

Následující den po zahajovací konferenci nové sezóny za účasti všech zaměstnanců VČD začali herci zkoušet i muzikál Do nebes!, který hravou formou líčí šťastnou část života českého průkopníka aviatiky, pardubického rodáka Jana Kašpara. Libreto napsal proslulý muzikálový režisér, choreograf a dramatik Radek Balaš, jenž je rovněž režisérem inscenace. Hudbu složil jeho dlouholetý spolutvůrce Ondřej Brousek, herec a skladatel, člen kapely Monkey Business. Nový autorský muzikál bude mít premiéru 28. října v Městském divadle.

Během sezóny 2023/24 nastudujeme dalších pět titulů. Poslední inscenací letošního roku bude Blázinec boží. Hru na motivy románu Heinricha Manna Mládí krále Jindřicha IV. napsal Petr Abraham, což je pseudonym našeho kmenového režiséra Petra Novotného, jenž svůj vlastní text bude také sám inscenovat. V napínavém příběhu francouzského panovníka, který je historiky označován za jednoho z prvních humanistů, zazní hudba skladatele Ondřeje Soukupa, texty písní budou z pera Gabriely Osvaldové.

Komedie Kdo je tady ředitel? bude naší první inscenací roku 2024. Příběh ředitele mezinárodní IT firmy, který se vydává za řadového zaměstnance, aby se vyhnul personálním konfliktům, je znám ze stejnojmenného filmu Larse von Triera. „K inscenování si text vybrala režisérka Aminata Keita, která se v Pardubicích představila scénickým čtením Někdo přijde,“ dodává dramaturgyně Anna Zindulková Hlaváčková.

Pořád jsem to já je dramatizace bestselleru americké neuroložky a spisovatelky Lisy Genova. Hlavní postavou je světově uznávaná psycholožka, které je na vrcholu úspěšné kariéry diagnostikována časná Alzheimerova choroba. Její boj s nemocí líčí autorka citlivě, ale bez patosu a s inspirující lehkostí. Na velké jeviště VČD ho přivede Kateřina Dušková, režisérka úspěšných inscenací Mikve či Žítkovské bohyně.

Hra Ödöna von Horvátha Don Juan se vrací z války je kabaretem scén ze světa, který vstává z popela. „Z války se vrací raněný muž, dychtivý touhou najít dávnou lásku, kterou zradil. Kdysi mnoho miloval, klamal, ubližoval a opouštěl, teď se ale chce napravit, změnit se. Jenže se změnil svět a už nikdy nebude jako dřív. Jako před válkou, jako před zradou…,“ naznačuje děj dramaturgyně Jana Pithartová. Inscenací tohoto mimořádného díla se v Pardubicích představí významný režisér, dramatik a básník Martin Františák, umělecký šéf Švandova divadla v Praze.

S divadelní sezónou 2023/24 se rozloučíme na Kunětické hoře oblíbenou pohádkovou komedií S čerty nejsou žerty v režii Petra Novotného, jejíž filmové zpracování z roku 1984 dodnes neztrácí nic ze své popularity.
Radek Smetana

Fotogalerie ze zahajovací schůze

Zahajovací konference 114. sezóny VČD za účasti všech zaměstnanců divadla, foto Jiří Sejkora