VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

 

Geocaching v divadle


Divadelní cache


I ředitel divadla Petr Dohnal si vyzkoušel, jak se taková cache hledá, poradce mu dělal zkušený David Moravec


O prázdninách si při návštěvě Kutné Hory našla svou první skrýš i Petra Janečková

foto: archiv VČD


Geocaching je turistická, navigační a trochu i internetová hra. Všechno najednou. Spočívá v tom, že někdo na neznámé místo ukryje schránku, které se v angličtině říká cache. Na internetu zveřejní její souřadnice a různé doplňující informace. Ostatní potom tuto schránku pomocí navigátorů GPS hledají. Při nalezení se zapíšou do sešitku ve schránce, případně si vyberou něco z obsahu a výměnou do cache vloží něco svého. Po návratu svůj nález anebo i neúspěch svěří speciální internetové stránce.

Slovo geocaching bylo poprvé použito 30. května 2000. Skládá se z předpony geo, označující činnost související se Zemí, a slova cache – skrýš. Dnes si už můžete vybírat mezi 300 tisíci poklady ve 222 zemích. V České republice jich je teď přes 3 500 a číslo neustále stoupá. Geocaching je prostě radost z pokoření určité výzvy. Víte, že na určitém místě na Vás čeká „poklad“ a Vy ho chcete najít. Vycházky dostanou vyšší smysl, mají konkrétní cíl. Existuje několik různých druhů cachí. Těmi nejběžnějšími jsou Traditional, Multi a Mystery. Traditional jen najdete, u Multi musíte navštívit víc míst a získat indicie, které Vás ke kýžené krabičce dovedou, a pro nalezení Mystery si musíte souřadnice vyluštit, neboť jsou ukryty v logické hádance. Cache mají různou úroveň složitosti. Na webu potom vidíte, kolik skrýší jste našli a toto číslo chcete zaokrouhlit na desítky, na stovky… Přidá se k tomu boj o tzv. FTF neboli první nalezení nové cache. Potom začnete sami zakládat vlastní schránky…

Při geocachingu také poznáte nové lidi. Stačí pár desítek cachí a už budete vědět, kdo je kdo. Protože geocaching je v Česku velmi rozšířený, u schránek se budete setkávat se známými tvářemi. Všechny Vás bude pojit stejný zájem.

Geocaching má i výchovný efekt. Rodiče určitě vědí, jak je někdy těžké vytáhnout ratolesti na výlet. Hrady, zámky, rozhledny a muzea v okolí se časem vyčerpají a z procházky na kopec dítě nebude zrovna nadšené. Ale jen do doby, než zjistí, že tam může najít poklad. Po nalezení si z cache vybere hračku, za kterou vloží do schránky nějakou vlastní.

A proč o geocachingu píšeme v Divadelním zpravodaji? Odpověď je jednoduchá. Od 6. září 2007 je Východočeské divadlo hrdým majitelem vlastní cache – GC15P2V. Samozřejmě, že Vám neprozradíme, kam jsme ji schovali, ale ukázat Vám ji můžeme (viz foto). Ten samý den se v divadle sešli pardubičtí „hledači“, aby si vzájemně vyměnili dojmy a zážitky z navštívených míst. Pravidelnými „hledači“ jsou v divadle osvětlovač David Moravec a zvukař Lukáš Lucky Botta.

Více o geocachingu naleznete na www.geocaching.cz  (geocaching.com). Informace jsou čerpány z článku Marka Lutonského pro www.navigovat.cz.

Pokud se Vám stane, že omylem naleznete některou ze skrýší, prosíme, neničte ji ani nepřemísťujte. Pro normálního člověka nemají ony skrýše prakticky žádnou hodnotu, ale pro cachera je hodnota obrovská.

Lukáš Lucky Botta (Divadelní zpravodaj 10/2007)

 



 Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN