VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

Festivalový program  Festivalové novin(k)y

GRAND FESTIVAL SMÍCHU 2002
11. až 17. února 2002

Konaný pod záštitou primátora města Pardubic Ing. Jiřího Stříteského
Generálním sponzorem festivalu je GRAND Pardubice, a.s.

Týden smíchu opět v Pardubicích

V minulé divadelní sezóně Východočeské divadlo uspořádalo I. ročník Festivalu smíchu – přehlídky nejlepších komedií českých regionálních divadel.

Pardubice v chladném únorovém týdnu ožily smíchem a staly se místem setkání divadelníků z celé republiky. Festival také navštívila řada významných osobností kulturního i politického života a diváci zhlédli mnoho zajímavých komedií jak v soutěžní části festivalu v Městském divadle, tak v doprovodném programu na Hronovické scéně a Komorní scéně Anežky České.

Festival smíchu je přehlídkou výhradně regionálních divadel, která do Pardubic přijíždějí předvést to nejlepší, co vyprodukovala v průběhu sezóny v komediálním žánru. Je vědomě zaměřen na soubory ležící mimo naše divadelní centra, tím jim dává možnost prezentovat svou práci v širším divadelním kontextu, protože v konkurenci špičkových českých divadel by pravděpodobně neměly takovou šanci na úspěch.

II. ročník GRAND Festivalu smíchu, který se bude konat od 11. do 17. února 2002, naváže a snad i předčí úspěch a ohlasy předešlého ročníku. Výběrová komise VČD zhlédla 28 představení ve 22 divadlech. O titul „Komedie roku“ bude nakonec bojovat sedm komedií.

Doprovodný nesoutěžní program na Hronovické scéně a Komorní scéně Anežky České nabídne komediální představení nejen profesionálních divadel z České republiky a ze Slovenska, ale i komedie amatérských souborů a hereckých škol.

Navštívit můžete i Východočeskou galerii, kde se koná výstava Michala Cihláře "Během dvaceti let"

Všechna představení budou mimo předplatné, diváci však mohou využít možnost zakoupit si cenově výhodné festivalové abonomá a zhlédnout tak všechna soutěžní představení. Publikum svým hlasováním určí „Diváckou komedii roku“, odborná porota pak „Komedii roku 2001“ a ceny za nejlepší ženský a mužský herecký výkon.

A nyní už jen přejeme všem souborům „Zlomte vaz!“ a divákům příjemnou zábavu.

Radek Smetana


Slovo divadelního ředitele

Vážení příznivci dobré nálady,

když skončil první ročník Festivalu smíchu, všichni jsme si oddychli a začali pracovat na tom dalším. Zdá se to neuvěřitelné, ale příprava takového festivalu trvá skutečně rok a těsně před jeho zahájením máme opět pocit jako před každou premiérou, že by to chtělo ještě alespoň týden. Přesto jsme přesvědčeni, že výběr jsme prováděli poctivě a vy uvidíte to nejlepší z komediální tvorby českých divadel.

Doprovodný program je zase o něco bohatší a několik dalších akcí jistě zpestří festivalové klání o Komedii roku 2001. Uvidíte bláznivou, konverzační i zcela klasickou komedii, komickou operu – muzikál, a na dalších scénách pantomimu, absurdní divadlo, slovenského hosta i představení nejmladší herecké generace. Na festival se chystá spousta známých osobností a spolupracovat s námi začal i skvělý humorista, malíř – karikaturista Vladimír Renčín. Svým dílem do studnice smíchu přispěje i Východočeské galerie.

Diváci, kteří navštívili minulý ročník festivalu, vědí, že čas strávený smíchem se nezapočítává, a my věříme, že i letos si rádi s úsměvem na tváři o nějaký ten pátek prodloužíte život.

Petr Dohnal, ředitel VČD

Slovo pardubického primátora

Vážení příznivci divadelních veseloher!

Dovolte mi, abych vás přivítal ve Východočeském divadle při druhém ročníku GRAND Festivalu smíchu. Jsem velice rád, že myšlenka uspořádat přehlídku divadelních veseloher vznikla právě v Pardubicích. Naše divadlo má bohatou tradici a veselohry měly v jeho repertoáru vždy nezastupitelné místo. Mimochodem, jeden z miláčků zdejšího publika, nedávno zesnulý Milan Sandhaus, si získal srdce diváků především komickými rolemi. O lásce pardubických občanů k našemu divadlu nejlépe vypovídá, že jeho představení navštívilo v loňském roce více než sto tisíc diváků. Jsem proto přesvědčen, že GRAND Festival smíchu by jenom stěží hledal lepší zázemí než má právě u nás. Ohlasy loňského prvního ročníku to jenom potvrzují.

O smíchu se říká, že je kořením života a veselá mysl je prý půl zdraví. GRAND Festival smíchu je jedinečná příležitost, jak se alespoň načas zbavit běžných starostí a problémů. Pojďme si tedy s veselou myslí společně okořenit život. Přeji všem v hledišti a koneckonců i na jevišti příjemnou zábavu.

Ing. Jiří Stříteský, primátor města Pardubic

Na úvod od generálního sponzora

Vážení spoluobčané,

byl jsem požádán pořadatelem GRAND Festivalu smíchu, abych jako zástupce hlavního sponzora – obchodního centra Grand, a jako pravidelný návštěvník pardubického divadla řekl na úvod pár slov k již zmíněnému festivalu.

Je tomu již rok a pár měsíců, co se znovu otevřely brány bývalého hotelu Grand, který je jako budova významnou pardubickou stavební památkou, avšak nebylo z ekonomického hlediska možné zachovat účel, kterému tento objekt původně sloužil a byl přebudován na obchodní centrum. Naše společnost od počátku rekonstrukce hovořila o netradičním obchodním centru, jenž bude i kulturním centrem. Domnívám se, že tento příslib se nám podařilo dodržet. Pokud zavítáte do Grandu, máte možnost si prohlédnout opravdu netradiční obchodní centrum, ve kterém najdete cca 50 obchodů s různým sortimentem zboží, přivítá Vás živá hudba v podobě hry na klavír. O víkendech pravidelně připravujeme zábavný program pro děti i dospělé.

Protože jsem pravidelným návštěvníkem divadla snažili jsme se spolu s vedením divadla najít cestu, jak propojit tyto sobě tak blízké nemovitosti s rozdílným využitím. Po několika jednáních, nabídkách a celoroční spolupráci, kdy se herci VČD objevovali v našich víkendových programech s ukázkami z jednotlivých her a muzikálů, které nastudovali, ale i jako zdatní moderátoři např. oslavy našich prvních narozenin, se naskytla nabídka na vzájemnou spolupráci při GRAND Festivalu smíchu. Tento festival je nejvýraznějším počinem za poslední dobu v oblasti kulturních událostí v našem městě, a proto se naše společnost rozhodla stát se hlavním partnerem, kdy se sponzorství tohoto festivalu stane vyvrcholením celoroční spolupráce.

Přestože vlastníkem obchodního centra GRAND Pardubice je Pražská správa nemovitostí, spol. s r.o., která sídlí v Praze, jsme si vědomi toho, že je třeba se prezentovat nejen jako obchodní centrum, ale stát se i součástí pardubického života. Proto jsme se rozhodli sponzorovat nejvýznamnější sportovní událost, což je pardubický lední hokej a nejvýznamnější kulturní událost, což je pardubické divadlo.

Přeji Vám krásné zážitky a našemu divadlu do dalších let přeji hodně úspěchů, tvůrčích sil, dobrých partnerů, herců a dalších krásných projektů, jako je tento.

Mgr. Ondřej Heřman, místopředseda představenstva, GRAND Pardubice, a.s. Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN