VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

stručná historie 100 let divadla rekonstrukce 2002foto 2002 rekonstrukce 2003

základní kámen nová opona lustr kniha o historii VČD kalendář 2010 (historická fota)

Prosinec před sto lety...   Prosinec po sto letech... Sto let Městského divadla ve foyer

Momentky z oslavy stých narozenin kniha PŘED OPONOU, ZA OPONOU


Budova Městského divadla
VČD krátce po dostavbě


Náměstí Republiky
s budovou VČD někdy před
druhou světovou válkou

Východočeské divadlo Pardubice


Východočeské divadlo Pardubice patří k nejprestižnějším kulturním stánkům Pardubického kraje, úspěchy sklízí nejen na domovské scéně, ale i na zájezdech či festivalech po celé České republice i v zahraničí. V posledních letech VČD prošlo několika nákladnými rekonstrukcemi jak interiéru, tak exteriéru historické budovy, které jí navrátily původní secesní krásu. V současné době opět zdobí jeviště zrekonstruovaná malovaná opona a v hledišti svítí lustr, který byl také v původních Balšánkových návrzích, ale z důvodu nedostatku financí nebyl vyhotoven. Nová opona i lustr byly financovány z veřejné sbírky.

Východočeské divadlo hraje v Městském divadle a v letních měsících pak využívá možnosti hraní v amfiteátru na vyhlídce hradu Kunětická hora .

Východočeské divadlo připravuje ročně okolo osmi premiér, repertoár divadla se snaží uspokojit každého diváka, proto na jevišti uvidíte pohádky, muzikály, dramata i komedie.

Stálý herecký soubor divadla nyní čítá 24 hereckých osobností. Ve stálém angažmá působí dva režiséři – Jiří Seydler a Petr Novotný, v poslední době však v divadle hostuje i řada špičkových českých režisérů např. Michael Tarant, Lída Engelová, Martin Glaser, Zdeněk Dušek či slovenský režisér Marián Pecko.

VČD na jaře pořádá GRAND Festival smíchu – soutěžní festival nejlepších českých a moravských komedií, který se již tučným písmem zapsal mezi významné divadelní festivaly v republice.

V České republice VČD zaujímá v divácké návštěvnosti první příčku mezi jednosouborovými regionálními divadly – každoročně přivítá přes sto tisíc diváků. Svůj provoz, jako jedno z mála v Čechách, VČD pokrývá zhruba ze 34 procent z výnosů. Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN