VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

Úvodní stránka festivalu – Aktuality, Novin(k)y, fotogalerie GRAND Festival smíchu do druhé dekády

Festivalová ohlédnutí Výsledky GRAND Festivalu smíchu Výsledné tabulky hodnocení

GRAND Festival smíchu nejen jako dárek pod stromeček (12/2010)
foto archiv

Ne, není to chyba! GRAND Festival smíchu se bude jako obvykle konat v předjaří, tentokrát od 14. do 21. března 2011, ale vstupenky se začnou prodávat už v polovině prosince, takže jestli nevíte čím obdařit své blízké, máte od nás výborný tip.

Pro tento rok jsme připravili jednu zásadní novinku. Festival jsme, kromě soutěžní a nesoutěžní části, rozdělili na tři díly – Prolog, Soutěžní týden a Epilog. To proto, že výborných komediálních představení je letos opravdu požehnaně, ale ne všechny splňují kritéria soutěže. Abychom vám je mohli nabídnout, museli jsme festival rozšířit o několik hracích dní v lednu, únoru i dubnu. Můžete se tedy těšit na mnohem bohatší nadílku dobrého divadla a zábavy. Už teď mám několik tipů a ráda se o ně s vámi podělím. Berte je však zatím jenom jako možnosti, o kterých uvažujeme…

Kdo má rád retro zábavu a filmy pro pamětníky, určitě by ho mohla zajímat Škola základ života z Městského divadla Brno. Přesná režie Hany Burešové a výborné herecké i pěvecké výkony všech herců jsou zárukou vysoké kvality. Kromě jiných ve „Škole“ hraje i náš bývalý kolega, herec Milan Němec.

Letos se do širšího finále probojovaly hned dvě současné ruské hry. Jednou z nich je Koljadova Slepice z Jihočeského divadla České Budějovice, která se odehrává na herecké ubytovně kdesi v ruském regionálním divadle a nápadně se podobá obdobným situacím v pardubickém či jiném souboru. Zlínské divadlo nabídlo Ruské loto, ztřeštěnou komedii o ztraceném losu.

V Hradci Králové jsme zažili velkolepou nadílku pěti dobrých komedií, žánrově a stylově velmi odlišných. Noc oživlých mrtvol je zombie komedie až na krev a vidět by ji měl člověk jenom na vlastní nebezpečí. Krví se nešetří, ale ani skvělými nápady a gejzíry (někdy brutální) dobré zábavy. Sigarevův Detektor lži je naopak velmi intimní příběh manželství po třiceti letech, který lze vidět na Komorní scéně v podkroví, kde vás ale překvapí robustní herecké výkony.

Dáváme děťátku klystýr! – „Kašlu na to!“, řekla Hortensie je trochu prapodivný název, skrývá však dvě skvělé jednoaktovky, opět z dílny režisérky Burešové, tentokrát v Divadle v Dlouhé.

Mladá Boleslav se předloni vytáhla výbornou retro komedií Muži v offsidu, nyní nabízí opět rozezpívanou a roztančenou komedii Dědeček automobil čerpající z historie mladoboleslavské škodovky.

A takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho – určitě stojí za zmínku velmi zajímavý Lakomec Divadla F. X. Šaldy v Liberci mladého režiséra Dana Špinara či Náhodná smrt anarchisty z Českého Těšína z dílny ještě mladšího Pavla Ondrucha. V Divadle Na Fidlovačce jsme viděli dvě komedie Jen žádný sex prosím, jsme přece Britové a Jak vyloupit banku, a obě nás skvěle pobavily. Výborné herecké výkony nás čekaly i v Uherském Hradišti v Bohu masakru. Prostě, nabídka to bude velkolepá, máte se na co těšit!

A na závěr jedna pikantnost: dočetla jsem se, že uspat diváka je cíl divadelního představení, které bude v létě v Londýně uvádět divadelní společnost Duckie. V ceně 42 liber (asi 1200 korun, což je vzhledem k tomu, že jde vlastně o přespání v centru Londýna, rozumná cena) je kromě samotného představení hry Ukolébavka i postel a druhý den ráno budíček, sprcha a snídaně. Diváci budou žádáni, aby přišli do divadla Barbican Pit v centru Londýna v deset večer a do půl jedenácté, kdy představení začne, se převlékli do pyžam a vyčistili si zuby, píše agentura Reuters. Já jen doufám, že naši diváci během GRAND Festivalu smíchu spát nebudou, proto si nemusí s sebou nosit pyžama ani hygienické potřeby. Věřím, že se budou usmívat, bavit, smát, jen se jim zrychlí tep, prokrví plíce a v rámci normy jim stoupne tlak. Že budou odcházet spokojeni a nebudou litovat prostředků na to vynaložených. A připomínám, že vstupenky na festivalová představení se začnou prodávat už v půlce prosince. Soutěžní festivalový týden se bude konat od 14. do 20. března, 21. března se pak odevzdají festivalové ceny v rámci Galavečera smíchu, který bude snímat Česká televize.

Jana Uherová, Divadelní zpravodaj 12/2010

 


 Copyright © 2000-2023, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN