VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

inscenace ZVONÍK MATKY BOŽÍz inscenace ZVONÍK MATKY BOŽÍ, foto Ladislav Formánek

Jeviště Východočeského divadla opouští Zvoník Matky Boží

Ve středu 24. dubna mají pardubičtí diváci poslední možnost zhlédnout adaptaci známého románu Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži, kterou Východočeské divadlo uvádí pod titulem Zvoník Matky Boží. Velký romantický příběh o různých podobách lásky měl v Městském divadle premiéru 15. října 2011 a od té doby dosáhl jednatřiceti repríz.

V režii Petra Novotného, jenž předlohu pod pseudonymem Petr Abraham pro pardubické jeviště dramatizoval, hrají Martin Mejzlík, Petra Tenorová, dnes již hostující Miloslav Tichý, Josef Vrána, Pavel Novotný, Josef Pejchal, Kristina Jelínková a mnoho dalších.

„Ve středu zájmu silného středověkého příběhu z konce 15. století stojí kněz Frollo, člověk, který směřuje k absolutnímu ideálu čistoty a pravdy, a proto se vší silou své osobnosti uzavírá před láskou k ženě. Ale láska ho stejně dostihne a rozmetá jeho duši na kusy. Frollo sloužil pravdě a Bohu, přesto se zamiluje do Esmeraldy, mladičké cikánské tanečnice. A zradí všechno, co mu bylo svaté. Esmeraldu však miluje také Quasimodo, znetvořený a hluchý zvoník, kterého okolí považuje za stvůru, obludu, démona…,“ nastiňuje výchozí témata inscenace dramaturgyně Jana Uherová.

Motiv lásky zvoníka Quasimoda k Esmeraldě tedy není ústředním tématem inscenace, ta se zaměřuje na kněze Frolla a jeho zpověď Převozníkovi. Důvod osvětlil režisér a autor adaptace Petr Novotný: „Frollo je mi asi nejblíž. Je to už velmi moderní člověk, v něm se rodí dvacáté století s jeho vášnivou touhou po poznání, s jeho bolestnými pochybnostmi a tragickými slabostmi. Způsobí sice Esmeraldinu smrt a já ho ani na vteřinu nechci nějak omlouvat, rád bych ale pochopil, co se děje v jeho zmučené duši, která mi tolik připomíná duše některých mých současníků.“

Po pardubické derniéře uvidí Zvoníka Matky Boží ještě diváci na zájezdu ve Varnsdorfu a v červenci na festivalu Poláčkovo léto v Rychnově nad Kněžnou.

Radek Smetana, 22. dubna 2013 Copyright © 2000-2021, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN