VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

inscenace POSLEDNÍ VÍKEND na programu Poslední víkend Agathy Christie v režii Pavla Ondrucha


foto Michal Klíma

Poslední víkend Agathy Christie poprvé na českém jevišti

O víkendu 27. a 28. dubna si v Pardubicích přišli na své milovníci detektivek a napětí, Východočeské divadlo totiž uvedlo premiéru detektivní hry Agathy Christie Poslední víkend. Nastudoval ji mladý režisér Pavel Ondruch, který v Pardubicích již nazkoušel scénické čtení hry Pauly Vogel Desdemona. Hra o šátku a Eurípidovu tragédii Trojánky. V hlavních rolích diváci uvidí Martinu Sikorovou, Zdenu Bittlovou, hostující Ivanu Jirešovou, Jindru Janouškovou, Josefa Vránu, Martina Mejzlíka, Václava Duška, Romanu Chvalovou či Radka Žáka.

„Agatha Christie je synonymem pro kvalitní detektivní příběh, kterým dle mého názoru právě Poslední víkend dozajista je. Navíc její hra nestojí „pouze“ na poutavém vyšetřování vraždy či na pátrání po jejím pachateli, obsahuje rovněž mistrně napsané dramatické i komediální situace, brilantní dialogy okořeněné typickým britským humorem a živoucí postavy se svými pozoruhodnými, až tragikomickými osudy a překvapivými motivacemi,“ říká dramaturg Zdeněk Janál a alespoň lehce poodhaluje výchozí zápletku: „Lady Angkatellová s manželem pozvou přátele a příbuzné na své letní sídlo nedaleko Londýna. Některé z nich však poutá víc než jen přátelství, vztahy mezi nimi jsou opravdu velmi spletité, a proto ani o konflikty během jejich setkání není nouze. Už tak dost komplikovaný víkendový pobyt se nečekaně zvrtne. A jak jinak – dojde k vraždě, po které následuje napínavé vyšetřování případu.“

Režisér Pavel Ondruch je přesvědčený, že styl, který vyžaduje Agatha Christie, je pro pardubický soubor ideální a ukáže ho v tom nejlepším světle. Divákům slibuje, že je čeká ryzí herecké divadlo. Svůj výběr titulu pak zdůvodňuje: „Na první pohled si člověk řekne: Detektivka založená na mistrovské konverzaci. Ale na druhý pohled je už vidět genialita autorky mnohem zjevněji. Christie zkombinovala čechovovské vztahové drama s napínavou detektivkou a ukazuje se tak, že mnohem více než kriminálka je Poslední víkend studií mezilidských vztahů a vnitřně neharmonických jedinců odkázaných k samotě. Je fascinující z kolika velkých vážných témat udělala Christie zábavnou britskou komedii založenou na tom, co máme na Britech rádi: černý nehysterický a sarkastický humor, skvostně vystavěné dialogy, stejně jako nonšalanci chování a jednání jednotlivých postav. City bouří uvnitř jako u Austinové, důkazy vedou k vrahu jako u Doyla a postavy mluví jako u Wilda! Paní Christie byla zkrátka génius.“

Agatha Christie napsala Poslední víkend nejprve ve formě románu (1946) a nedlouho poté také jako divadelní hru (1951), která, ačkoli je hojně uváděná v řadě zemí, bude mít v Čechách premiéru kupodivu teprve letos, a to právě na prknech Východočeského divadla!

„V knize vystupuje nejslavnější detektiv Christie – Hercule Poirot. Poirot je tak v próze ústřední figurou. Z toho vyplývá, že je zde příběh vyprávěn jako ryzí detektivka. Když si ale Christie uvědomila, že námět je skutečně předurčený pro jeviště, zbavila se slavného Belgičana a zaměřila se na vztahy mezi postavami. V dialozích pak jednotlivé figury a jednotlivé vztahy začala rozloupávat jako cibuli. A dostala se skutečně až na dřeň. V knize tak daleko nezašla, ta je opravdu pouze běžnou, chtělo by se říci až spotřební detektivkou. Ve své dramatizaci, kterou uvádíme, překročila svůj stín i svůj vlastní žánr,“ říká Pavel Ondruch.

Radek Smetana, aktualita 22. dubna 2013 Copyright © 2000-2021, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN