VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

DVD 100 let Městského divadla již v prodeji

Vedle vyhlášení výsledků divácké ankety se po silvestrovském představení také slavnostně pokřtilo DVD Sto let Městského divadla v Pardubicích, které režíroval Jiří Seydler a zmapoval v něm historii pardubického divadla. Kmotrou DVD se stala náměstkyně primátora MUDr. Štěpánka Fraňková.

Dokument sleduje celou historii pardubického divadla, byť nejde do takových detailů jako kniha Před oponou, za oponou, protože filmový čas je mnohem rychlejší než čas knihy. Ovšem na druhou stranu filmové zpracování historie divadla umožňuje nabídnout vedle statických fotografií i ukázky z představení a rozhovory.

Velká část dokumentu patří slovům architekta Miroslava Řepy, který se podílel na rekonstrukci divadla a o jeho historii ví téměř vše, a výkladu profesora Jana Císaře, který zase ví téměř vše o historii souboru divadla. Pochopitelně nechybí ani vzpomínky herců, kteří prošli pardubickým divadlem, takže uslyšíte vyznání Blanky Bohdanové, Jany Štěpánkové či Josefa Somra. O divadle však promlouvá i několik současných členů hereckého souboru a další osobnosti spjaté s pardubickým divadlem. Celým dokumentem diváky provází Petra Janečková.

Zajímavý a mnohdy i zábavný dokument o pardubickém divadle si můžete zakoupit za 120 Kč v obchůdku ve foyer, v předprodeji divadla či v Music-shopu Jiřího Petra v pasáži Sv. Jana, případně prostřednictvím naší internetové objednávky.

Radek Smetana, Divadelní zpravodaj 2/2010


Petra Janečková při natáčení v kavárně Evropa.


Architekt Miroslav Řepa hovořil o architektonických prvcích na budově Městského divadla.


Natáčení požáru divadla. V roce 1931 se oheň rozpoutal velmi rychle, fotografie na překližce však ne a ne vzplanout…


Dělnickou třídu přesvědčivě zahráli tajemnice Lucka Ptáčková, dramaturgyně Jana Uherová, mluvčí Radek Smetana, vedoucí dílen Alois Lisý, inspicient Jiří Vojíř, truhlář František Chlebný a rekvizitářka Alena Horáková.


Sice se DVD natáčelo v létě, ale rozmary počasí se nám nevyhnuly. Texty si tedy Petra musela v parku opakovat pod deštníkem. Bouřka nás ale nakonec stejně vyhnala zpět do divadla a tyto záběry v dokumentu nenajdete.


V divadelním klubu Divadla v Dlouhé režisér Jiří Seydler natáčel rozhovor s Janou Štěpánkovou.


S láskou a nostalgií na své začátky v pardubickém divadle zavzpomínala i Blanka Bohdanová. Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN