VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

Inscenace hry Elling a Kjell

 

Ingvar Ambjørnsen
 

Ingvar Ambjørnsen
 

Axel Hellstenius
foto archiv VČD

 

Ingvar Ambjørnsen

Přestože překládání norské literatury má u nás silnou tradici už od dob Henrika Ibsena a Bjørnstjerna Bjørnsona, dílo tohoto významného autora je nám zatím neznámé. V Norsku patří k nejčtenějším a nejprodávanějším spisovatelům. Narodil se roku 1956 v norském městě Larviku. V současné době žije v Hamburku. První knihu vydal v pětatřiceti letech. Píše romány, povídky, eseje a je také uznávaným autorem dětské literatury. Tematickým okruhem jeho zájmu jsou lidé na kraji společnosti, je jejich zastáncem a kritikem společnosti, která nepřijímá odlišnost a zároveň provokuje potřebu být jiným. Výrazně na sebe upozornil v roce 1986 románem Bílí negři z prostředí narkomanů. Největší zájem čtenářů i kritiky získal vydáním románové tetralogie Výhled do ráje (1993), Ptačí tanec (1995), Pokrevní bratři (1996), Miluj mě zítra (1999). Hlavní postavou všech čtyř dílů je náš Elling. Hra Elling a Kjell je divadelní adaptací třetího dílu Pokrevní bratři (shoda názvu se známým muzikálem je pouze náhodná). Tento díl byl i zfilmován a v roce 2001 nominován na Oscara.

Hrdinové Ambjørnsenových knih jsou blázni, feťáci, rockeři, ztroskotanci, lidé, kteří se nemohou nebo nechtějí stát „součástí všedního dne“, společnosti jedné z nejbohatších zemí Evropy. Jejich undergroundové prostředí autor dobře poznal v mládí, když po „zběhnutí“ ze střední školy cestoval po světě a živil se příležitostnými pracemi. Zatím poslední Ambjørnsenův román Park Innocentia (2004) však nasvěcuje protipól jeho neúspěšných a zavržených chráněnců. Odehrává se v Německu a jeho hrdinou je bohatý podnikatel.

Zmíněné knihy jsou ty, o kterých máme v Čechách informace. Ambjørnsen jich napsal mnohem víc. Ale nejúspěšnější byla tetralogie o Ellingovi. Pro děti napsal sérii dětských detektivek, jejich hrdiny jsou oblíbení Pelle a Proffen. Bylo podle nich natočeno několik dětských filmů.

Ingvar Ambjørnsen získal za své dílo řadu ocenění, nejen od institucí literárních, ale i institucí a sdružení na ochranu duševního a sociálního zdraví.

Axel Hellstenius

Autor divadelní adaptace románu Elling a Kjell je u nás rovněž neznámý, ale jeho jméno se neobjevuje příliš ani v norských informačních mediích, alespoň v těch nám dostupných. Narodil se roku 1969. Píše televizní a filmové scénáře, dětské knihy a operní libreta k operám svého bratra, hudebního skladatele Henrika Hellstenia. Působí na filmové škole v Lillehammeru a je členem umělecké rady norské národní opery National Opera House. Je autorem scénáře k filmu Elling, nominovaného na Oscara.

Z divadelního programu k inscenaci hry Elling a Kjell aneb Chvála bláznovství


 

  Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN