VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

 

z inscenace hry
Sešitky chámové pěvkyně
foto Ladislav Formánek

 

Doc. PhDr. Radoslav Nenadál, Csc.

Narozen 30. 10. 1929 v Šumperku

Známý amerikanista, anglista, překladatel a spisovatel, dlouholetý docent americké literatury na FF UK.

Jako autor původní prózy se poprvé představil sbírkou povídek Rakvářova dcera (1985). Satirická nadsázka hraničící s groteskou se zde projevila jen ve dvou povídkách. V dalším dle – ve sbírce čtyř próz Dušinky (1989) – se s touto polohou čtenář setká častěji. Řada palčivých problémů, nad kterými se autor zamýšlí, je tu podána s trpkou ironií a mnohdy je zobrazena až parodicky.

Z jeho původní tvorby připomeňme alespoň Přijď zpět (anebo radši ne), Škorpión, My tě zazdíme, Aido, Zahrada či Sešitky chrámové pěvkyně. Osudy Nenadálových hrdinů zaujmou nejen společensko-kritickými motivy, jež se v nich objevují, ale především psychologickou přesvědčivostí, blízkostí životní realitě a vypravěčským uměním.

V roce 1981 získal Cenu překladatelské sekce za překlad knihy J. Thurbera Filozof a ústřice a Cenu nakladatelství Odeon za práci v oblasti americké literatury. Přeložil přibližně 50 titulů anglické a americké literatury (např. W. Styron: Sophiina volba, J. Irving: Svět podle Garpa, E. Kazan: Tichá dohoda,...). Dále publikuje vědecké práce z oblasti literární kritiky a historie, učebnice, skripta, doslovy, předmluvy a eseje k vydáním děl angloamerické literatury u nás.

Groteskně komediální novela Sešitky chrámové pěvkyně je dokonalou studií vzniku udavačství. Příběh je situován do neobvyklého prostředí notového archivu, mezi jehož úředníky přichází svérázná ženská bytost, která o sobě tvrdí, že je pro práci zde kvalifikována, neboť má praxi chrámové pěvkyně…

Inscenace VČD je prvním uvedením díla R. Nenadála na českém jevišti.

Podle divadelního programu inscenace Sešitky chrámové pěvkyně (Radek Smetana) Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN