VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

Úvodní stránka GRAND Festivalu smíchu 2004   

 
 
 

Yasmina Reza – TŘIKRÁT ŽIVOT

Divadlo ABC Praha
Inscenace uvedena na scéně VČD
v rámci soutěžního programu GRAND Festivalu smíchu v únoru 2004.


foto archiv Divadla ABC


Neobyčejně dráždivá groteskní komedie současné francouzské autorky jejíž hru Obraz (Art) uvedlo Divadlo ABC s velkým úspěchem před několika lety.

V prozatím poslední hře Yasminy Rezy – Třikrát život – se stejně jako v Obrazu potkáváme se zcela obyčejnými lidmi, kteří mají s námi všemi moc společného. Jde o dva manželské páry. Jeden z nich přichází na večeři ke druhému, ale přichází o den dřív, než bylo domluveno. Ve třech variantách této jediné situace se pak rozvíjí hra o setkávání a míjení se, o chtění domluvit se i o snaze bořit zajeté koleje života. Hra o touze po tom, co nemáme, ale chceme, a nikdy nemůžeme mít, hra o životě viděném jakoby pod lupou. Jazyk Yasminy Rezy je mistrně úsporný a její nejnovější hra provokativní, nabitá napětím, vtipnými kontrasty a ironií. Nutí k smíchu i mrazení v zádech.

Režie: Milan Schejbal
Hrají: Simona Stašová, Veronika Gajerová, Oldřich Vízner a Otakar Brousek ml.

 

Celý příběh je postaven na tom, že se při návštěvě setkají dva manželské páry, které se sice programově setkat měly, ale setkávají se v nevhodnou dobu, či spíše jindy, než bylo domluveno. /.../ Nastává napětí, kdo jako první ztratí nervy a s jakou noblesou se vyrovná s trapasy, které tady nutně musejí vzniknout. A aby se to všechno ještě více zkomplikovalo, „domácí“ manželé mají malého synka, který sice na jeviště nepřijde, ale slyšet je dostatečně. Jak parádně v takovém okamžiku selhávají rodičovská přesvědčení a „nabiflované“ výchovné metody, v tomto případě ukazuje skvěle sehraná dvojice – Veronika Gajerová a Otakar Brousek ml. /.../ Každá postava má sice jakési své „mantinely“, ale není jimi svázaná. A co je tady nádherné? Důležitou roli v dialozích hrají totiž pauzy a přesně načasované úvody do promluv. Vše je podbarveno vtipnou situační komikou, v níž tentokrát zcela zřetelně dominuje Simona Stašová.
Jiří Sommer, Metro Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN