VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

fotogalerie  premiéra

 
 
 
 

foto Radovan Šťastný

 

Petr Zelenka – PŘÍBĚHY OBYČEJNÉHO ŠÍLENSTVÍ

1. premiéra 94. sezóny 18. a 19. října 2003 v Městském divadle
Derniéra 9. listopadu 2004

Veselohra o tom, že zoufalí lidé dělají zoufalé věci, zvlášť když jim jde o lásku.

Nová česká allenovsky laděná komedie, jejímž autorem je mladý režisér a scenárista  Petr Zelenka (*1967) proslavený filmy Knoflíkáři, Samotáři a Rok ďábla. Hrdinové Příběhů jsou šílení jen zdánlivě. Šíleně potřebují milovat a být milováni, ale jejich citům stojí v cestě pochybnosti, obavy, mindráky a trpké zkušenosti. A tak se chovají pošetile: Petr si chce svou Sylvii přivolat pomocí chomáče jejích vlasů, ale omylem ostříhá její tetu... Sylvie hledá nového partnera voláním do prázdné telefonní budky na sídlišti... Kamarád Moucha se nechal ke své bývalé dívce, poslat v balíku, a když to nezabralo, začal navazovat intimní kontakty s figurínami i s mnohem méně příhodnými předměty... Petrův otec se převléká do šatů své ženy, aby se lépe vcítil do její duše... Všichni zažívají neuvěřitelné maléry, ale právě při nich se ukazuje, že navzdory všem kolapsům v lásce se mají navzájem doopravdy rádi.

V inscenaci Jihočeského divadla ji diváci GRAND Festivalu smíchu 2003 ocenili takřka nepřetržitým smíchem a studentská komise jí udělila cenu za dramaturgický počin.

Režie: Jiří Seydler
Scéna: Miloň Kališ j. h.
Kostýmy: Dana Hávová j. h.
Hudba: Jiří Šlupka Svěrák
Pohybová spolupráce: Josef Kotěšovský j. h.
Dramaturgie: Jana Pithartová

Hrají: Zdena Bittlová (matka), Romana Chvalová (Jana), Josef Vrána (Petr), Václav Dušek (otec), Alexandr Postler (Moucha), Jiří Kalužný (Jiří), Kristina Jelínková (Alice), Ludmila Mecerodová (Sylvie), Milan Němec (Aleš), Radek Žák (šéf), Stanislava Šánová j. h. – od září 2004 Martina Sikorová (Anna), Michaela Jendruchová j. h. / Terezie Dobrovolná j. h. (Eva), Jiří Vojíř (voják z Čečny, pošťák), Martin Volnár (pošťák)

» galavečer spojený s premiérou


Zelenkovi „Šílenci“

Komedii napsal Petr Zelenka, mimořádně úspěšný scenárista a režisér filmů Mňága a Happy End, Knoflíkáři a Rok ďábla. Knoflíkáři získali čtyři České lvy a řadu ocenění na mezinárodních filmových festivalech, Rok ďábla má na kontě šest Českých lvů a Křišťálový globus – hlavní cenu Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Petr Zelenka je také autorem scénáře k filmu režiséra Davida Ondříčka Samotáři, který byl u nás komerčně nejúspěšnějším filmem roku 2000. Příběhy obyčejného šílenství jsou jeho první autorskou i režisérskou zkušeností s divadlem. Tuto komedii napsal pro Dejvické divadlo v Praze. Její představení jsou od premiéry permanentně vyprodaná, takže jsme ji na její mateřské scéně ani nemohli zhlédnout. Hra byla v anketě českých divadelních kritiků vyhodnocena jako nejlepší hra roku 2001 a byla již přeložena do nejsvětovějšího jazyka – angličtiny.

Kromě dvou „zaručeně“ osvědčených způsobů, jak si přivolat zpět milovanou bytost, která vás opustila, budete v komedii svědky řady dalších ztřeštěností, které provádějí staří i mladí jen proto, že pociťují přirozenou potřebu milovat a být milován. Jak říká autor o hlavním hrdinovi: „je to hrdina, který stojí na rozcestí… Kamarád žije s figurínou z obchodního domu, jeho otec opustí matku a najde si mladou dívku, ale přitom se převléká do matčiných šatů, aby ji cítil, matka se zblázní a pobývá na psychiatrii.“ Nejde však rozhodně o příběhy z blázince, Zelenkova komedie je o docela obyčejných lidech, kteří se pod tíhou zmateného světa nevyznají ve vlastních pocitech, což se může stát každému z nás. Přesto se v naší inscenaci dočkáte nejméně jednoho skutečného zázraku. Na otázku, zda věří na zázraky, Petr Zelenka v rozhovoru pro Lidové noviny odpověděl: „Věřím, ale s žádným jsem se zatím osobně nesetkal. Zázrak má ale i určitou matematickou pravděpodobnost. Malou teda, ale má. Jestliže totiž nějaký děj spontánně nastane s menší pravděpodobností, než je pravděpodobnost zázraku, tak matematika radši připustí zázrak. V Knoflíkářích se o tom mluví. Že náhoda je každodenní zázrak. Kdykoli se nám stane náhoda, je to drobný setkání se zázrakem.“ Přijďte se pobavit a se zázrakem se neminete.
Komedie získala Cenu A. Radoka 2001. V inscenaci Jihočeského divadla ji diváci GRAND Festivalu smíchu 2003 ocenili takřka nepřetržitým smíchem a studentská komise jí udělila cenu za dramaturgický počin.

Jana Pithartová

 


„Dobré rady“ z divadelního programu...

Tři díly nejlepšího červeného vína pomalu zahřívej nad ohněm se skořicí, zázvorem, vanilkou a hřebíčkem. Než se víno začne vařit, odstav a smíchej s jedním dílem světlého medu. Nech den odležet a přefiltruj. Přidej šedou ambru, práškové pižmo a kandovaný cukr. Pozvolna usrkávej z úžlabin milenčina těla...

Nevěrnému muži vtírej do prsou rozemletou bazalku. Pokud se nepolepší, budiž ti útěchou, že bazalka chrání též před kozami, které by chtěly spást tvou zahradu.

Ženě, která tě nechce, potírej páteř odvarem ze saturejky a kozlího rohu. Bude-li dotyčná požadovat vysvětlení tvého konání, vylož jí nebezpečí celulitidy.

Tři dny a tři noci lež nahá v čerstvě vymlácené pšenici. Čtvrtý den z ní upeč placky a podej je vyvolenému muži. Bude-li k nim požadovat kotletu, pak není vegetariánem.

Po celé léto sbírej okvětní lístky z růží, ukládej do sudu a zalévej silnou pálenkou. Na podzim přidej vanilku, damianu a jemný pepř. Nech dva týdny stát v chladném místě a přefiltruj. Oslad medem a pij s vyvoleným mužem každý večer. Uvidíš, co se bude dít. Příprava nápoje vyžaduje kromobyčejnou píli a pečlivost. Není ovšem ověřeno, zda jeho účinek nezávisí pouze na síle a množství užité pálenky. Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN