VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

fotogalerie  fotogalerie ze zkoušek

 

 
 

foto Michal Klíma

 


Antonín Dvořák

Antonín Dvořák – STABAT MATER 2005

na hudbu Antonína Dvořáka opus 58. oratoria pro sóla, smíšený sbor a orchestr

Premiéra 23. dubna 2005 v Městském divadle VČD.

Divadelní inscenace podle stejnojmenného Oratoria vzniká ve spolupráci VČD s Národním divadlem Praha, Filharmonií Hradec Králové, nejlepšími pěveckými sbory východočeského regionu a sólisty.

Inscenaci v hlavních rolích s Lucií Štěpánkovou, Radkem Žákem a Josefem Vránou zkouší režisér Petr Novotný v choreografii Vlastimila Červa, filharmonici vystoupí pod taktovkou dirigenta Leoše Svárovského a hlavním sbormistrem bude Vlastislav Novák.

Představení Stabat Mater otevírá vrcholná scéna evangelií Nového zákona, kdy byl ukřižován Ježíš, jeho kříž byl vztyčen a šílící dav k němu přivádí Pannu Marii. Režisér Petr Novotný upřesňuje: „Matka ve chvílích naplnění Ježíšovy oběti nemilosrdně účtuje se svým životem a my vidíme obrazy, které se vynořují v její zmučené mysli. Vzpomínky na okamžiky vyvolení nevinného dítěte, obrazy radosti a pýchy mateřství, obrazy štěstí i hořkosti, jež přináší úděl matky slavného Syna. Vidíme ženu, které se doslova před očima její Syn proměňuje v muže, jenž vystoupil z davu, aby navěky změnil dějiny lidstva.“
Na scéně se budou prolínat prvky činohry, baletu i výtvarného umění. Diváci na půdorysu Dvořákovy strhující hudby uvidí vyprávění životního příběhu ženy, ke které se obracejí zpěváci slovy středověké modlitby právě ve chvílích jejího největšího utrpení. Jakoby celé lidstvo hledalo útěchu a ochranu u té nejslabší ze slabých…

Inscenace je koncipována pro dvě varianty provedení. Diváci budou moci Stabat Mater vidět buď ve velkých kostelech, divadlech a exteriérech za spoluúčasti symfonického orchestru, sboru a sólistů, nebo v komornějším prostoru pražských Ledeburských teras s kompletní nahrávkou Dvořákovy hudby. První provedení však uvidí právě pardubičtí diváci v Městském divadle.

Radek Smetana


Libreto: Abraham Monk
Kostýmy: Lucie Loosová
Scéna: ak. arch. Daniel Dvořák
Choreografie: Vlastimil Červ
Dirigent: Leoš Svárovský
Režie: Petr Novotný

Obsazení:
   Maria – Lucie Štěpánková
   Ježíš – Radek Žák
   Nikodém – Josef Vrána

Tančí:
   Kateřina Malá, Romana Kmecová, Diana Nagyová, Gloria Mielniková,
   Kateřina Dočkalová, Petra Lehká, Igor Kolva, Petr Novotný, Radek Jež,
   Roman Řehák, Rostislav Šorm


Lucie Štěpánková na zkoušce – foto Petr Novotný

Lucko, o své účasti v tomto projektu jsi věděla, připravovala ses nějak na roli Panny Marie?
Vyloženě na tuhle roli jsem se nepřipravovala, ale je pravda, že jsem si přečetla Nový zákon. Taky jsem se několikrát sešla s režisérem Petrem Novotným, se kterým jsme si povídali o životě Ježíše Krista z pohledu Panenky Marie.

Máš po prvních zkouškách v Praze. Prozraď nám, jak zatím probíhá zkoušení?
Skvostně, zatím jsem nadšená. Zkoušení je sice pohybově náročné, ale jde o úplně novou formu divadla, se kterou jsem se ještě nesetkala. Sice musím každý den vstávat o půl šesté, ale příběh, ze kterého čerpáme, je natolik silný, že to překoná i únavu. A navíc jsem poznala spoustu nových, zajímavých lidí. Jsem šťastná a nic mi nechybí.

Radek Smetana (Divadelní zpravodaj 4/2005)
fotografie ze zkoušek Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN