VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

inscenace MUŽ Z KRAJE LA MANCHA


TISKOVÁ ZPRÁVA – 10. ledna 2013

Muž z kraje La Mancha v sobotu již naposledy

Východočeské divadlo Pardubice se v sobotu 12. ledna 2013 po dvaačtyřiceti reprízách rozloučí s muzikálem Muž z kraje La Mancha, který nazkoušel zkušený muzikálový režisér Petr Novotný. V hlavních rolích diváci naposledy uvidí Ladislava Špinera jako Cervantese a Dona Quijota, Jiřího Kalužného jako Sluhu a Sancha a temperamentní Aldonzu ztvární Kristina Jelínková.

„Děj mistrně vystavěného muzikálu, v němž se mísí realita a fikce, začíná uvržením španělského básníka, dramatika a spisovatele Migeula de Cervantese Saavedry do vězení, kde čeká na inkviziční soud. Nemá s sebou nic, čím by uplatil vězně a dozorčí, má jenom nevydaný román, stohy papíru s příběhem rytíře Dona Quijota. A protože je divadelník tělem i duší, nezbývá mu než zachránit si život zinscenováním tohoto příběhu ve vězení. Cervantes předstupuje před nejhorší možné publikum – nepřátelsky naladěnou sebranku zlodějů, vrahů a prostitutek – a staví je do rolí svých románových postav,“ říká dramaturgyně inscenace Jana Uherová a dodává: „Jedná se o výsostně herecký muzikál, který nabízí krásné příležitosti činoherním hercům. To však neznamená, že na ně neklade vysoké nároky na pěveckou dovednost, právě naopak. Když pak diváci odcházejí z divadla, v hlavách jim zní hned dvě tři melodie, na které nezapomenou.“

Muzikál Muž z kraje La Mancha (Man of La Mancha) měl světovou premiéru v roce 1965 v New Yorku, kde se hrál nepřetržitě pět let. Vznikl podle televizní hry Dala Wassermana Já, Don Quijote. Wasserman později hru přepracoval do divadelní muzikálové podoby, hudbu k jeho libretu napsal Mitch Leigh a písně otextoval Joe Darion. Muzikál získal mnoho prestižních cen, včetně ceny Tony za nejlepší muzikál.

Východočeské divadlo uvedlo Muže z kraje La Mancha v překladu Iva T. Havlů, scénu vytvořil scénograf Ivo Žídek, kostýmy Roman Šolc a o choreografii se postaral Vlastimil Červ.

Radek Smetana, tiskový mluvčí VČD, 10. ledna 2013


Kontakt: tiskový mluvčí, PR, Radek Smetana
smetana@vcd.cz, tel: 466 616 414 nebo 602 595 016 Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN