VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

program GRAND Festivalu smíchu archiv informací o festivalu

TISKOVÁ ZPRÁVA – 25. února 2013

Je tu XIII. ročník GRAND Festivalu smíchu

Pardubice se opět stávají hlavním městem smíchu! Východočeské divadlo totiž od 25. února do 4. března 2013 pořádá již XIII. ročník GRAND Festivalu smíchu, který je svým zaměřením zcela unikátní, protože se věnuje výhradně komediálnímu žánru, jenž je na jiných festivalech opomíjen.

Pardubičtí diváci budou moci během jednoho týdne zhlédnout 7 nejlepších komedií, které v minulém roce vznikly na jevištích českých a moravských divadel a které se v soutěži utkají o titul Komedie roku 2012. Dalších 18 výborných komediálních představení zájemce čeká v doprovodném programu.

Mezi nejkvalitnější komediální inscenace roku 2012 byly vybrány současná dánská komedie Řemeslníci pražského Švandova divadla, lehkovážná komedie pro seriózní publikum Jak důležité je mít ostravského Národního divadla moravskoslezského, crazy variace slavné francouzské komedie Figarova svatba sousedního Klicperova divadla Hradec Králové, muzikál pro činoherce Bedřich Smetana: The Greatest Hits pražského Divadla ABC, krutá komedie o lásce Láska a peníze Divadla v Dlouhé z Prahy, jedna z nejslavnějších frašek Brouk v hlavě příbramského Divadla Antonína Dvořáka a známá francouzská komedie Blbec k večeři domácího souboru.

Letošní ročník bude opět obohacen o Prolog a Epilog festivalu, v rámci nichž se představí další kvalitní komedie, jež se nevešly do samotného festivalového týdne či nesplňovaly podmínky soutěže.

Soutěžní komedie hodnotí odborná porota, která bude zasedat ve složení divadelní recenzentka Jana Paterová, šéfredaktor Divadelních novin Jan Kolář, proděkan DAMU Zdeněk A. Tichý a režisér Otakar Kosek. Alternativou odborné poroty je studentská porota a své hlasy odevzdávají i sami diváci. Hlavní cenou festivalu je pak titul Komedie roku, dále jsou předávány Ceny odborné a studentské poroty, Cena diváků a Ceny za nejlepší ženský a mužský herecký výkon.

Podruhé v historii festivalu bude vyhlášena Cena Genia smíchu, která je oceněním za mimořádný přínos v herectví, režii či jiné oblasti divadelnictví komediálního žánru v posledních letech. O držiteli této ceny, jejíž název je odvozen od sochy Genia akademického sochaře Bohumila Kafky umístěné v průčelí historické budovy Východočeského divadla, rozhoduje Akademie Genia smíchu složená z kritiků, divadelních publicistů, teoretiků, ale i režisérů a dramaturgů.

Kredit festivalu dodává záštita ministryně kultury Mgr. Aleny Hanákové a primátorky města Pardubic MUDr. Štěpánky Fraňkové. GRAND Festival smíchu podporuje i Pardubický kraj, který ho zařadil do dokumentu Tvář Pardubického kraje jako významnou událost. Záznam závěrečného Galavečera smíchu s vyhlášením výsledků festivalu už podeváté odvysílá Česká televize.

Radek Smetana, tiskový mluvčí VČD, 25. února 2013


Kontakt: tiskový mluvčí, PR, Radek Smetana
smetana@vcd.cz, tel: 466 616 414 nebo 602 595 016

 


GRAND FESTIVAL SMÍCHU POŘÁDÁME
POD ZÁŠTITOU STATUTÁRNÍHO MĚSTA PARDUBICE
A PRIMÁTORKY MĚSTA PARDUBICE MUDR. ŠTĚPÁNKY FRAŇKOVÉ
,
ZA FINANČNÍ PODPORY MINISTERSTVA KULTURY ČR A PARDUBICKÉHO KRAJE.

Pardubický kraj podporuje GRAND Festival smíchu, který byl zařazen
do dokumentu Tvář Pardubického kraje jako významná událost.

Pardubický kraj
Pardubický kraj

Skupina ČEZ
GENERÁLNÍ PARTNER
FESTIVALU

Elektrárny Opatovice, a.s.
SPONZOR CEN FESTIVALU

Assa Abloy - FAB   PSN - Pražská správa nemovitostí
VÝZNAMNÍ SPONZOŘI FESTIVALU      

Služby města Pardubice     Autoprodej Dukla, s. r. o.

SPONZOŘI FESTIVALU

Firma NOVOTNÝ - Pardubický zdobený perník   Pardubické koupaliště Cihelna - Lída a Petr Ministrovi
SPONZOŘI FESTIVALU

Český rozhlas Pardubice   Pardubický deník
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI FESTIVALU Copyright © 2000-2023, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN