VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

Úvodní stránka festivalu NOVIN(k)Y

GRAND Festival smíchu 2004

Přípravy na GRAND Festival smíchu 2004 jsou v plném proudu

OHLASY GRAND FESTIVALU
SMÍCHU 2003

 

Milan Němec a Jindra Janoušková

foto Michal Klíma

S prvními dny nové divadelní sezóny se zintenzívnily přípravy následujícího ročníku GRAND Festivalu smíchu. V divadle je to tak: všechno se musí připravovat s předstihem. Každé divadlo má svůj hrací program několik měsíců dopředu jasný a tedy i to, co se bude dít v únoru, kdy se festival bude konat, musí být připraveno před Vánoci. Do té doby nás čeká spousta práce.

V posledních třech letech jsme pro Vás připravili 21 soutěžních představení regionálních divadel, v nesoutěžní nabídce doprovodného programu mohli diváci navštívit 37 představení.

Myšlenka uspořádat festival komedií se ukázala být nejen originální, ale i opodstatněnou. Divadlo dalo prostor žánru, který se na jiných festivalech objeví spíše nedopatřením. Již první ročník festivalu obhájil svou existenci, a to jak obrovským ohlasem diváků i odborné veřejnosti, tak i intenzívním zájmem médií. S každým dalším ročníkem také rostl zájem divadel o účast na festivalu. Věříme, že festival prokáže i v dalších letech svou životaschopnost.

V letošní sezóně, ve dnech 9. – 15. února 2004, se bude konat IV. ročník GRAND Festivalu smíchu. Festival bude opět soutěžní, odborná porota, sestavená z předních divadelních odborníků a herců, ocení nejlepší komedii roku, vyhlásí nejlepší ženský a mužský herecký výkon festivalu. Diváci udělí svým hlasováním cenu Komedie diváků. Nadále budeme spolupracovat se studenty vysokých odborných škol.

Oproti předchozím ročníkům zveme, kromě regionálních divadel, všechna repertoárová divadla se stálým hereckým souborem z Prahy, Brna a Ostravy. Snažíme se tak zmapovat nabídku komediálních představení z celé republiky.Tuto změnu, kterou chápeme jako veskrze pozitivní, si v podstatě „vynutili“ diváci, kritici i divadelníci pražských divadel. To, že jsme se otevřeli pražským divadlům, neznamená, že jejich produkce zcela zaplní festival. Prvořadým kritériem vybraných komedií bude kvalita a zábavnost a my věříme, a předchozí ročníky nám dávají za pravdu, že těchto vlastností dosahuje mnoho inscenací regionálních divadel.

Výběrová porota, která objíždí divadla po celé republice, už zhlédla několik představení na velmi dobré úrovni a podle nabídek, které dostáváme od kolegů, se zdá, že bude z čeho vybírat. Až se bojíme, jestli bude těch sedm festivalových dnů stačit…

Na konci listopadu by měl být hotov dramaturgický plán dalšího festivalového ročníku a my Vás s ním co nejdříve seznámíme. Rádi bychom vyzvali ke spolupráci také Vás, naše diváky. Víte o nějakých divadelních, literárních, výtvarných či pohybových aktivitách, které nějak souvisí s humorem, legrací? Je něco, co se v Pardubicích děje a o čem nevíme? Pokud ano, rádi Vaše nabídky i připomínky uvítáme na naší e-mailové adrese.

Myslím si, že v předešlých letech se každému dalšímu ročníku GRAND Festivalu smíchu dařilo lépe a já věřím, že tomu bude i nadále. Pracujeme na tom, abychom přivezli do Pardubic to nejlepší, co na komediálním poli v oblasti divadla momentálně existuje.

září 2003
Jana Uherová, dramaturg festivalu Copyright © 2000-2023, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN