VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

Úvodní stránka festivalu   NOVIN(k)Y

GRAND Festival smíchu 2004

S Janou Uherovou o přípravách GRAND Festivalu smíchu

Když jsme v květnu minulou sezónu oslovili 37 divadel, tentokrát včetně pražských a brněnských souborů, tušili jsme, že vybrat z tak velké nabídky 6 soutěžních titulů bude těžký úkol. Naše domněnky se potvrdily vrchovatě. Ale nejenom tím, že jsme museli absolvovat návštěvy desítek divadel. Možná si někdo i pomyslí: „to je příjemná práce, koukat se na představení a pak jenom říct, jestli se mi to líbí…“ Ale já Vám nabídnu pohled z té druhé stránky.

OHLASY GRAND FESTIVALU
SMÍCHU 2003

 

 

Vančurovo ROZMARNÉ LÉTO
v podání
Divadelní společnosti
Petra Bezruče z Ostravy
v režii O. Spišáka sice nezískalo
žádné ocenění, přesto patřilo v roce
2003 mezi divácky velmi úšpěšné

foto Michal Klíma

 

Komedie do festivalové soutěže nám nabídlo 27 divadel, některá divadla i dvě, tři představení. Tak jsem vytvořila podrobné tabulky na měsíce září, říjen a listopad, ze kterých bylo jasné, kde máme ve který den být. A protože nechci jezdit na tyto „výlety“ sama, dílem proto, že je lepší, když si o představeních můžu s někým popovídat, ale taky se tím trochu rozprostře odpovědnost za vybrané tituly. V neposlední řadě potřebuji řidiče – neumím řídit. Proto většinu cest křížem krážem republikou odřídil kolega Martin Fahrner. Ty tři poslední měsíce jsem tedy velmi intenzívně vnímala změny počasí, příchod krásného podzimu, stav vozovky, úroveň služeb benzínových čerpadel, čistotu toalet. Ze sedadla spoluřidiče jsem pozorně sledovala probíhající zemědělské práce, zejména když kombajn či náklaďák s cukrovou řepou zpomalily jízdu a způsobily kolony aut. Když mě v noci nečekaně vzbudíte, jsem schopna z hlavy říct, kde je jaká objížďka, zkratka, lepší silnice. Znám kdejaký zámeček, kostelíček, pěknou zahradu směrem na jih, západ, východ či sever. I když nejsem rodilý Čech, mám skvělý přehled o zeměpisu Čech a Moravy. Suma sumárum, tyto cesty dělají 8000 kilometrů, z toho nejmíň 1000 kilometrů vlakem, několik desítek litrů vypitých minerálek, spousta káv a obložených baget. Ale taky opravdu velké množství divadelních zážitků.

Minulý rok jsme měli co dělat, abychom našli šest dobrých komedií, tentokrát se tomuto žánru dařilo mnohem lépe. Ráda bych proto upozornila na několik skvělých inscenací, které ovšem na festivalu neuvidíte. Z různých, většinou technických důvodů. Treperendy z Národního divadla Brno a moderní groteska Husák útočí z Jihočeského divadla se u nás prostě hrát nedají. Ani Baletky divadla Husa na provázku. Ale kdybyste měli cestu do Brna či Českých Budějovic, určitě si nenechte tato představení ujít. Kladno nabídlo dvě výborné inscenace, jejich Šakalí léta budete moci vidět v Městském divadle v lednu.

A na co se tedy během festivalu můžete těšit? Některá divadla Vám prozradím.

Soutěžit bude Divadlo J. K. Tyla z Plzně, které po roční pauze přichází na festival se zbrusu novou komedií Antonína Procházky. Autora, který si text sám režíroval, uvidíte v hlavní roli. Městské divadlo Brno přiveze Kamenného hosta aneb Prostopášníka.
V nesoutěžní přehlídce uvidíte volné sdružení tanečníků a herců Veselé skoky, což je nonverbální taneční divadlo. Amatérské divadlo bude zastupovat dnes už slavné Ořechovské divadlo s inscenací Po všem hovno, po včelách med.

Dva dny vyhradíme představením divadelních škol, takže můžete očekávat moderní, hravé a rozezpívané studentské divadlo. Během několika dnů se také rozhodne, jestli náš festival přivítá i herce Jiřího Lábuse, který by tentokrát přijel nejen pozdravit diváky jako patron večera, ale rovněž hrát divadlo. Nechci předbíhat události, ale možná vám už mohu slíbit Chantal Poullain, Báru Hrzánovou či Martina Dejdara. A spoustu dalších divadelních či nedivadelních lahůdek, skvělé zábavy a neopakovatelných zážitků. Nejsou to jen plané sliby, stačí si vzpomenout na předchozí úspěšný ročník festivalu… Přijďte se taky podívat.

Divadelní zpravodaj – prosinec 2003
Jana Uherová, dramaturg festivalu Copyright © 2000-2023, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN