VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

Úvodní stránka Festivalu FÓRFEST festivalové NOVIN(k)Y Výsledky Festivalu fotogalerie

VIII. ročník GRAND Festivalu smíchu = osm dní zábavy pro všechny
aneb Co na jevišti uvidíte i neuvidíte…

V únoru 2008 se bude konat už VIII. ročník GRAND Festivalu smíchu, který velmi intenzívně připravujeme už od září. Divadelní sekce festivalu bude trvat osm dní, od 18. do 25. února, a její prioritou bude, jako obvykle, soutěžní přehlídka nejlepších komedií z České republiky. Výběru těchto komedií se dlouhodobě a kontinuálně věnuje dramaturgie festivalu, přičemž přihlíží k zájmům divadel, která se soutěže účastní. Obvyklé je, že divadlo nabídne svoji nejlepší komedii a my se vypravíme do onoho města, abychom ji zhlédli. Někdy se stane, že dramaturgie festivalu má zájem o jinou inscenaci, než kterou preferuje ono divadlo. Inu, vkus se liší, potřeby divadel a festivalu také. Někdy se stává, že komedii nevidíme v jejím mateřském divadle, ale na zájezdu v jiném městě. Nejdále jsem jela do Bratislavy na představení pražského Dejvického divadla Černá díra. Já osobně ráda jezdím do cizích divadel, mám ráda jejich specifickou vůni, atmosféru, jiné publikum. Ty zážitky se od sebe samozřejmě velmi liší. Jako divák vnímám jinak představení v secesním divadle s předplatitelskou skupinou důchodců než v černé aréně, kde si mezi mladým publikem připadám jako jejich pedagogický dozor. A přesto se tyto rozdílné zkušenosti musí nějakým způsobem porovnat, sladit a skloubit. Vybrat sedm komedií, které dostanou od naší festivalové dramaturgie označení „to nejlepší z komedií z českých divadel“, není jednoduché a názory na finální výběr se mohou různit.

Asi Vás zajímá, co tedy letos na festivalu uvidíte. V soutěžní sekci je zatím jasno jenom u tří titulů. V jakých? To v této chvíli ještě neprozradíme, ale slibujeme, že v průběhu prosince bude definitivní program uveřejněn a rovněž bude zahájen prodej vstupenek.

Prozradit však můžeme, že naše divadlo bude bojovat o přízeň festivalové poroty a pardubického publika detektivní komedií Bláznivé nůžky. Na repertoáru máme sice ještě další komedii, nejnovější premiéru sezóny Muže sedmi sester, ale s touto komedií se festivalu před dvěma lety zúčastnili kolegové z Jihočeského divadla. Soutěžit se stejným titulem nám tedy nepřišlo správné.

Tuto sezónu se „urodilo“ hodně dobrých komedií i v Praze. Pražská divadla si, na rozdíl od regionálních divadel, můžou dovolit mít na repertoáru komedii i několik sezón, není výjimkou ani desetileté setrvání na jevišti. Proto nemají potřebu každoročně připravovat premiéru nové komedie. Tentokrát je však konkurence z Prahy velmi silná a není divu, že na našem festivalu se objeví více titulů pražských divadel. I ostravská divadla se předhánějí o účinkování na festivalu. Jejich nabídka je rozhodně zajímavá a upoutá především mladé publikum. Nakonec budeme rádi, když se z regionálních divadel objeví jeden, dva tituly.

Jak jsem již psala, dramaturgický výběr festivalových komedií ještě není definitivně uzavřený, ale ráda bych se zmínila o několika titulech, které byly zajímavé. A jestliže je pak nenajdete v programu GRAND Festivalu smíchu, mohl by následující výčet sloužit jako vodítko, co vidět, když se za divadlem vydáte mimo Pardubice.

Městské divadlo Zlín nabízí skvěle udělanou konverzační komedii Výborná kachna. Režíroval ji Zdeněk Dušek, a toho by naše publikum mělo znát, protože se podílel na úspěchu Úžasné svatby a jeho režie na našem festivalu už vícekrát zaujaly. Zkrátka, umí udělat dobrou komedii. Cesta do Ameriky lodí i artéskou studnou aneb Pečení holubi je hravá, celosouborová komedie s písněmi, plná humoru a lehkosti. Kdyby bylo na mně, pozvala bych obě dvě zlínské komedie.

Ve Švandově divadle v Praze jsme viděli premiéru slavné Machiavelliho komedie Mandragora, která je rozverná, sexy a herci v ní předvádějí skvělé herecké výkony.

Ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti inscenovali v jednom večeru dvě hry Raye Cooneyho  s názvem 1+2=6. Se souhlasem autora vyškrtali všechny balasty a vznikla jedna skvělá situační komedie – hutná, „našlapaná“, kde se někdy ani nestíháte nadechnout, jak se smějete.

Kdo má rád Monty Pythony, určitě si nenechá ujít v divadle Rokoko Monty Pythonův létající kabaret. Jsou to skeče, které už znáte, v brilantním provedení pražských herců s nápaditými animacemi v přestavbách.

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy může potěšit své diváky dvěma odlišnými pohledy na komedii – Goldoniho Vějířem ve stylu commedie dell´arte a hrubozrnnějším Zdravým nemocným od Molièra.

Komedie Šťovík, pečené brambory v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích zaujme nejen mužské návštěvníky – děj komedie se odehrává v šatně rozhodčích během fotbalového utkání a nabízí tři skvělé herecké příležitosti, kterých se Jihočeši zhostili na jedničku.

V Plzni na repertoáru září další komedie z pera místního autora, herce a režiséra Antonína Procházky Celebrity.

Jestli se chcete pobavit v Opavě, pak bych Vám doporučila Natěrače. A také nový Testosteron, na ten však neberte své potomky mladší 15 let, je to komedie s hvězdičkou. Úplně jiné zážitky a styl divadla můžete očekávat v ostravském Komorním divadle Aréna. Dramaturgie tu přitáhne především mladé nekonformní publikum a pro ně taky jsou komedie Poručík z Inishmoru a Brýle Eltona Johna.

Režie, výtvarná stránka a některé herecké výkony by Vás určitě zaujaly v Mladé Boleslavi na představení Benátská dvojčata.

Jana Uherová, Divadelní zpravodaj 12/2007

Do Chebu si zajeďte na Dívku snů či parafrázi na Prodanou nevěstu – Proč bychom se netěšili? A takhle bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Z těchto a spousty dalších komedií musíme vybrat do finále pouze sedm a ty pak podrobíme zkoumání odborné poroty a předložíme našemu ctěnému publiku. Pevně doufám, že s naším výběrem budete i tentokrát plně spokojeni.

Když mi dramaturgyně GRAND Festivalu smíchu Jana Uherová předala článek o festivalových komediích, rychle jsem ho „prolétl“, protože jsem asi jako Vy čekal, že nám naznačí, na co se můžeme těšit. Některé z komedií jsem totiž viděl a jsem zvědavý, které z nich se objeví v letošní soutěži. Jana je však tajnůstkářka, a proto jsem okamžitě začal naléhat a přemlouvat, ať mi do prosincového zpravodaje kromě naší soutěžní komedie prozradí víc. Podařilo se mi z ní „vydolovat“ alespoň jednu. Tak tedy… Kromě našich Bláznivých nůžek bude o titul Komedie roku bojovat i komedie Poslední doutník Divadla Na Fidlovačce, ve které excelují Eliška Balzerová a Tomáš Töpfer.

Radek Smetana, Divadelní zpravodaj 12/2007 Copyright © 2000-2023, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN