VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

úvodní stránka výstavní síně 


Blanka Bohdanová, Stmívání, 2007
(olej na plátně, 80x100 cm)

Výstava nezapomenutelné pardubické Manon

BLANKA BOHDANOVÁ je nejen herečkou s velkým H, ale také vynikající výtvarnicí, která své obrazy vystavuje po celém světě. Nerada však pořádá výstavy mimo galerie, na naši nabídku ale nakonec kývla s příjemným dovětkem: „S výstavou souhlasím jen proto, že se jedná o moje milované pardubické divadlo.“ Vernisáž se ve foyer uskuteční v sobotu 10. prosince 2011 od 18.30 hodin před premiérou antické tragédie Trójanky.

Blanku Bohdanovou jistě nemusíme dlouze představovat, jen si připomeňme, že svou hvězdnou kariéru zahájila právě na prknech Východočeského divadla, kde byla v letech 1951 – 1957 ve svém prvním angažmá.

Blanka Bohdanová se narodila 4. března 1930 v Plzni, odkud v sedmnácti letech odešla na brněnskou JAMU. Po hereckých začátcích v Pardubicích byla členkou Městských divadel pražských a Divadla E. F. Buriana, od roku 1966 se na dlouhých 44 let stala posilou uměleckého souboru Národního divadla. Divadlu se věnuje dodnes – hraje ve dvou hrách v Činoherním klubu a v Divadle Viola s partnery Stanislavem Zindulkou a Josefem Somrem. Svůj herecký um mnohokrát zúročila i před kamerou.

V roce 1996 dostala Cenu Františka Filipovského za dabing ve filmu Řidič slečny Daisy, o rok později pak obdržela tutéž cenu za celoživotní mistrovství v dabingu. V roce 2001 získala Cenu Thálie za roli Fonsie v představení Džin (Divadlo Viola).

Od poloviny 70. let se věnuje olejomalbě a grafice, je členkou Unie výtvarných umělců. Samostatně vystavuje v Praze i po celé republice, zúčastnila se ale i zahraničních výstav ve Španělsku, Řecku, Holandsku, Polsku, Německu, Itálii, Brazílii a Japonsku.

Blanka Bohdanová o své malbě říká: „Svět mohl být jiný, než v jakém žijeme. Nemusel být třeba tak barevný, chudší na vůně i tvary. Máme velké štěstí a navíc dar vlastní fantazie. Přesto někdy tvary porušuji s vědomím relativity, ale světlo, které je přítomno, je přiznanou nadějí.“

Radek Smetana, Divadelní zpravodaj 12/2011 Copyright © 2000-2020, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN