VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

úvodní stránka výstavní síně 




S. Fišer s L. Lipským a V. Gajerovou
X. ročníku GRAND Festivalu smíchu
foto Michal Klíma

Krajiny Stanislava Fišera ve foyer

I v dubnu zůstane divadelní galerie u přírodních motivů, neboť obrazy zvířat Martina Velíška vystřídají krajiny herce a výtvarníka Stanislava Fišera. Vernisáž výstavy se uskuteční v sobotu 16. dubna před premiérou Mefista a prohlédnout si ji budete moci až do konce května.

STANISLAV FIŠER se narodil v roce 1931 v Hořicích v Podkrkonoší jako nemanželské dítě herečky kočovné divadelní společnosti a starožitníka z Vysokého Mýta. V Poděbradech vychodil obecnou školu a začal hrát ochotnické divadlo. Po válce se stal hereckým profesionálem, když jako elév nastoupil do Pražského divadla pro mládež paní Míly Melanové. Po jeho zrušení si našel angažmá v Divadle na Vinohradech, Divadle Jiřího Wolkera a v divadle E. F. Buriana D34. V roce 1959 ho angažoval Jan Werich v Divadle ABC a s ním Stanislav Fišer přešel v roce 1962 do Městských divadel pražských. Tam působil až do svého odchodu do důchodu v roce 1993. Na prknech tohoto divadla nicméně hostuje dál, vloni jste ho například mohli vidět na GRAND Festivalu smíchu v úspěšné komedii Pan Kaplan má třídu rád.
Stanislava Fišera jistě znáte i z televize a filmu. Měl široký rejstřík, zvládal jak dramatické, tak komediální postavy. Režiséři ho nejčastěji využívali ke ztvárnění zajímavých figurek z podsvětí, slabošských nebo intrikánských typů. Zahrál si například v seriálech Hříšní lidé města pražského, 30 případů Majora Zemana nebo Pan Tau, ve filmech Smrt černého krále, Pěnička a Paraplíčko či Drahé tety a já.
Mimořádný kus práce odvedl na poli dabingu, patřil mezi deset nejobsazovanějších dabérů u nás. Jeho hlasem mluvil například Pierre Brice v roli indiánského náčelníka Vinnetoua. Za celoživotní mistrovství v této oblasti získal Cenu Františka Filipovského.

Ve zralém věku se však začal věnovat i výtvarnému umění, svým stylem se řadí mezi naivisty. Doufáme, že vás jeho obrazy pohladí po duši…

Radek Smetana, Divadelní zpravodaj 4/2011



 Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN