VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

úvodní stránka výstavní síně 

VÝSTAVNÍ SÍŇ VÝCHODOČESKÉHO DIVADLA

Vamberecká krajka ozdobí vstupní foyer

Před premiérou Amadea kromě výstavy obrazů Petra Kmoška otevřeme i výstavu vamberecké krajky, která ozdobí vstupní foyer divadla.

Firma Vamberecká krajka CZ je pokračovatelem čtyřistaleté tradice výroby pravé ruční vamberecké krajky na Vamberecku, v nabídce má závěsnou krajku, celoplošné paličkované ubrusy a prostírky, ubrusy s ručně paličkovanými okraji, obrazovou krajku, šperky, módní doplňky, vánoční ozdoby, luxusní dámské společenské šaty s aplikací ručně paličkované krajky, ale i výrobky se strojně paličkovanou krajkou jako ubrusy, prostírky, ložní povlečení, kapesníčky apod.

Když belgická šlechtična Magdalena Gramová (1642) přinesla do Vamberecka belgické krajkové vzory a zavedla nový způsob paličkování na podušce, netušila, že se paličkovaná krajka v Čechách vyvine do unikátního umění, které nebude mít ve světě obdoby a svou uměleckou hodnotou belgickou krajku překoná. Krajka doznala během staletí řady změn, ale zachovala se původní technika výroby a zvýšilo se její uplatnění jak v oděvní, tak i bytové kultuře. Trvalá spolupráce s předními umělci vyústila ve stovku ocenění a medailí – zlatá medaile na světové výstavě EXPO v Bruselu (1958), v Montrealu (1967) a mnoho dalších ocenění.

Krajkářské umění ve Vamberku je stále živé a přizpůsobuje se současným požadavkům, a to i těm nejnáročnějším. Vamberecké krajkářství vychází z lidové tradice, dále se však rozvíjí a přispívá tak k rovnováze mezi tradicí a moderní společenskou potřebou. Spolupráce s umělci a proslulými návrháři je zárukou , že výrobky pravé ruční vamberecké krajky označené ochrannou známkou léty získávají na hodnotě stejně jako díla starých mistrů.

Radek Smetana, Divadelní zpravodaj 4/2010 Copyright © 2000-2020, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN