VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

úvodní stránka výstavní síně   VČD nemyslí jen na děti v Pardubicích


foto Karel Horáček

VÝSTAVNÍ SÍŇ VÝCHODOČESKÉHO DIVADLA

Uganda ve foyer divadla

S listopadovou výstavou se ve foyer divadla přeneseme z industriálních Pardubic na jih do černé Afriky. Fotograf Karel Horáček během svého pobytu v Ugandě nafotografoval řadu nádherných snímků, neočekávejte však předpokládané pohledy na úžasné přírodní krásy Ugandy, nýbrž portréty motivované projektem Adopce na dálku. Vernisáž výstavy se uskuteční 3. listopadu od 18.00 hodin před první premiérou komedie Muž sedmi sester.
Fotografova manželka Monika vzpomíná: „Uganda. Červený prach úplně všude. Máme ho v uších, ve vlasech i v oblečení. Pračku nemáme, takže se ho pokouším vyprat ze šatů v umělohmotném škopíčku. V africkém pracím prášku. Výsledek si asi dovedete představit.

 


foto Karel Horáček

Tak tohle je jedna tisícinka trápení ze života dobrovolníka v Africe. Dobrovolníka, kterému už koneckonců není dvacet a který se po zralé úvaze rozhodl absolvovat devítihodinový let dlouhý 8.000 km a čtvrt roku pracovat pro projekt Adopce na dálku v Ugandě.

Bylo to těžké – psychicky i fyzicky. Běžné věci, které Vám v Evropě trvají hodinu, tady zaberou čtyřikrát tolik času a odeberou desetkrát více energie. Každý den něco překonáváte – ztrátu soukromí, nepohodlí, zmatení jazyků, kulturní šoky, ponorkovou nemoc, špatné jídlo, někdy i nevděk lidí, kterým jste se srdcem na dlani přijel pomáhat. Vy jste se přece narodil s bílou pletí na té šťastnější části planety, tak jaképak velké děkování.

Přesto mohu říct, že ty tři měsíce v Ugandě budou patřit k těm nejkrásnějším obdobím mého života. K době, o které nemám pochybnosti. Je to tlustá čára, za kterou jste se posunuli, po příletu zpět do Evropy Vás už nerozčilují věci, které Vás rozhodily předtím. A tenhle pocit si za peníze nikde nekoupíte. Ten si musíte „odtrpět“ na vlastní kůži.

A právě tyto pocity zachycují fotografie mého manžela. Čas, strávený mezi těmito fotografiemi, doufám, nebude marný.“

Radek Smetana, Divadelní zpravodaj 11/2007 Copyright © 2000-2020, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN