VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

úvodní stránka výstavní síně 


Martin Velíšek, Kachničky

Zvířata Martina Velíška oživí foyer

Abstraktní díla Bedřicha Novotného ve foyer vystřídají obrazy zvířat akademického malíře MARTINA VELÍŠKA. Vernisáž výstavy se uskuteční v sobotu 26. února před premiérou komedie Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích. Výstavu si ve foyer můžete prohlédnout do 13. dubna 2011.

Martin Velíšek se narodil v roce 1968 v Athénách. Po studiích na gymnáziu byl v roce 1989 přijat na pražskou Akademii výtvarných umění. Prošel malířským ateliérem prof. Bedřicha Dlouhého a ateliérem konceptuálních tendencí prof. Miloše Šejna. Na magisterské studium navázal studiem doktorandským ukončeným v roce 2003.

Malbu, kresbu, grafiku, asambláž atd. používá jako prostředek pro vytváření svébytné iluzivní paralely reality. Martin Velíšek získal řadu ocenění, mimo jiné např. cenu pro autora do 30 let na II. bienále reliéfního objektu 1997, zvláštní cenu v kategorii hlubotisk na celostátní přehlídce Grafika roku 2005 či Grand prix na Salon d´arts du Pays fertois ve Francii v roce 2010.

Hlavními hrdiny vystavených kreseb a obrazů Martina Velíška jsou zvířata. Groteskní „situace“ představené na jednotlivých obrazech vycházejí z autorova soužití s nimi. Domýšlí všední situace, konfrontuje svět zvířat s lidským a dává vzniknout tomu společnému, kde mezi námi není rozdíl. Tak ryby bruslí na zamrzlém rybníku, mouchy se startovními čísly letí svůj velký závod, zatímco kocour už spokojeně odpočívá na stupních vítězů.

Vše se vynořuje převážně z abstraktního pozadí, aby se do něj po chvíli opět ponořilo. Současně však realistická malba jednotlivých zvířat nabízí divákovi záchytný, či chceme-li výchozí bod. Absurdní příběhy mají více či méně otevřený začátek či konec, a tak je divákovi ponechán prostor nejen pro oko, ale i pro kladení otázek. Rozhovor se zvířaty může začít…

Radek Smetana, Martin Velíšek, Divadelní zpravodaj 2/2011 Copyright © 2000-2020, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN