VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

úvodní stránka výstavní síně 

VÝSTAVNÍ SÍŇ VÝCHODOČESKÉHO DIVADLA

František Zálabský ve foyer

V sobotu 17. října před premiérou inscenace MARKÉTA LAZAROVÁ se můžete zúčastnit další vernisáže v naší divadelní galerii ve foyer, tentokrát vám své dílo představí akademický malíř, grafik a ilustrátor František Zálabský.

FRANTIŠEK ZÁLABSKÝ se narodil 19. února 1957 v Pardubicích, kde žije a tvoří dodnes. V letech 1978 – 84 absolvoval VŠUP v Praze (ateliér ilustrace a užité grafiky) a poté soukromě studoval u akademického malíře Zdeňka Buriana. V roce 1986 získal hlavní cenu na bienále ilustrací v Praze, vystavuje nejen v Čechách, ale i v zahraničí (např. 1992 – St. Gallen ve Švýcarsku, 2002 – Kuks, 2003 – galerie Celebris v Hradci Králové, 2004 – zámek Slatiňany), ilustroval kolem dvou set knižních titulů (např. „Austrálie, Oceánie, Nový Zéland a Antarktida“ od J. Felixe, „Sto astronomických omylů“ J. Pokorného a Z. Mikoláška či „Tisíc československých NEJ…“ V. Kochánka). Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách v České republice, Německu, Francii, Velké Británii, USA, Kanadě, Číně, Japonsku, Austrálii…

Projděme se ve stručnosti Františkovou duší a tvorbou. Všechny jeho práce se rodí dlouze a promyšleně, každý detail je samostatným dílem a nese v sobě plné poznání a pochopení skutečnosti. Přetlak myšlenek, nápadů a projektů nestačí pro svou náročnost realizovat do čar a barev, a tak nadbytek z pocitů a vjemů začal vkládat do slov, aby v přetíženém mozku uvolnil prostor dalším toulkám za poznáním smyslu existence člověka a sebe sama.

A otázka na závěr: Františku, naznačíte čtenářům, jaká bude vaše výstava?
Nejprve musím říci, že jsem, přestože Pardubice nesmírně miluji, v Pardubicích nikdy vystavovat nechtěl, neboť být prorokem v rodném městě je téměř nemožné. I proto jsem zvolil neobvyklý způsob prezentace mé tvorby. Nechme si tedy její podobu jako překvapení pro návštěvníky divadla. Je mi ctí, že v prostorách Městského divadla mohu v době oslav stého výročí pardubické scény vystavovat a těším se na všechny návštěvníky výstavy.

Radek Smetana, Divadelní zpravodaj 10/2009 Copyright © 2000-2020, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN