VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

Amadeus fotogalerie Herci mají vyzařovat zvláštní fluidum...

Premiérové momentky – Amadeus – 10. dubna 2010

Na dubnovou premiéru spojily síly Východočeské divadlo a Komorní filharmonie Pardubice, ze spolupráce se zrodila strhující inscenace, která se bezesporu zapíše do historie pardubického divadla. Režisér Michael Tarant nastudoval Shafferovo drama Amadeus, proslavené především stejnojmenným Formanovým filmem oceněným několika Oscary, a do hlavních rolí hudebních rivalů obsadil Josefa Vránu jako Salieriho a Ladislava Špinera coby Mozarta. Mimořádný zážitek z premiéry umocnila živá hudba v podání pardubických filharmoniků pod vedením šéfdirigenta Marka Ivanoviće. Premiéra diváky zcela pohltila a uchvátila, což potvrdily závěrečné bouřlivé ovace vestoje!

Radek Smetana, Divadelní zpravodaj 5/2010


L. Špiner, J. Vrána, inscenace Amadeus, foto Michal Klíma

Ohlasy diváků po premiéře

Mělo by se to hrát na Broadwayi. Je to naprosto skvělé představení. Já pana režiséra znám mnoho let a tohle je podle mě jedna z nejlepších inscenací, které jsem od něho viděl.

Moc se nám to líbilo. Perfektní po všech stránkách. Nemám více slov.

Bylo to nádherné. Hlavně pan Vrána. Řekla bych, že Salieri byla jeho nejlepší role tady v Pardubicích, možná jeho životní. Taky mě zaujala Petra Tenorová, která má veliký talent.

Velice pěkné. Maximální spokojenost. Líbilo se mi to dokonce daleko víc než film od Formana. Určitě se ještě minimálně jednou na Amadea přijdu podívat.

Naprosto úchvatné. Snad nebyl kus, který by se mi líbil víc. Opravdu nádhera. Jsem dojatá. Ladislav Špiner jako Amadeus byl úplně nejlepší.

Josef Vrána a Ladislav Špiner byli oba dokonalí, netroufám si ani tvrdit, který z nich byl lepší. Nezapomenutelný zážitek!

Fantastické! Jsem šťastný, že jsem se dostal na premiéru a mohl jsem to vidět. Hlavně pan Vrána mě moc mile překvapil. Klobouk dolů!

Vynikající. Herecké výkony působily velmi dobrým dojmem jako celek. To, že tam byla i Komorní filharmonie, ten zážitek ještě umocňovalo. Po delší době se na repertoáru objevila věc, která se musí snad všem líbit.

Tak jsem se do příběhu Salieriho vžila, že mě to dojalo až k slzám. Výkony všech herců jsou úžasné. A ta režie – netušila jsem, jak dobře to Michael Tarant zpracuje a že vznikne tak skvělá inscenace.

Původně jsem z toho měl trochu strach, když jsem slyšel, jak to má být dlouhé, ale nakonec to uteklo. Prostě paráda. A Komorní filharmonie určitě okořenila celé představení. Živá hudba by mohla být v činohře zastoupena častěji.

Velmi nás potěšily i ohlasy v diskusi na našich webových stránkách, za které rovněž děkujeme.

KaK, Divadelní zpravodaj 5/2010

 


Režisér Michael Tarant v rozhovoru s divadelními recenzenty Lenkou Šaldovou a Josefem Hermanem.
 


Pepa Vrána byl po premiéře v obležení gratulantů, mezi nimiž nechyběli ani choreograf Vlasta Červ s manželkou Klárou.


Láďa Špiner má po premiéře, jeho partnerku Petru Janečkovou však její velká premiéra teprve čeká. A už brzy!


Občerstvit se do foyer a poklábosit se známými přišly také Petra Tenorová a Martina Sikorová.
 


Na Amadea se přijela podívat herečka Růžena Merunková, která v Pardubicích začínala, společnost jí dělali manžel Miloš Hlavica a kamarádi z mládí inspicient Jindra Kratochvíl a osvětlovač Pavel Albrecht.


Mezi premiérové diváky usedla i Kristina Jelínková, která pak v Divadelním klubu zavzpomínala s šéfdirigentem Komorní filharmonie Marko Ivanovićem na léta strávená na pražské konzervatoři.

 

foto: archiv VČD Copyright © 2000-2021, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN