VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

inscenace POKUSNÍ KRÁLÍCI fotogalerie ze hry

Komedii Pokusní králíci navštívil její autor Sébastien Thiéry (+ fotogalerie)

Nechci být pouhým moralistou, říká herec a dramatik Sébastien Thiéry


Sébastien Thiéry
foto artemis-diffusion.com

Sébastien Thiéry zhlédne pardubické zpracování své hry Pokusní králíci

První dubnovou reprízu absurdní komedie Pokusní králíci, která se uskuteční ve středu 3. dubna 2013 na Malé scéně Východočeského divadla, navštíví její autor, francouzský herec a dramatik Sébastien Thiéry, jenž za tuto hru získal prestižní Molièrovu cenu pro nejlepší francouzskou komedii roku 2009!

Komedii o návštěvě jedné banky, kde je rázem všechno jinak, režírovala Anna Petrželková, která tento titul s pardubickými herci nazkoušela již před dvěma lety v rámci cyklu scénických čtení současné dramatiky. Hlavní role ztvárňují stejní herci jak v roce 2011 – Josef Pejchal, dnes již hostující Miloslav Tichý a Lída Vlášková.

Sébastien Thiéry se narodil v roce 1970 v Neuilly. Nejprve studoval soukromou hereckou školu Cours Florent a následně pařížskou Národní dramatickou konzervatoř, kde absolvoval v roce 1997. Často hrál a stále ještě hraje v mnoha pařížských divadlech. Účinkoval také v řadě filmů, televizních inscenací a seriálů. Čeští diváci ho jako herce mohou znát především z filmů Taxi a Taxi, taxi, kromě toho se objevil například ve snímcích Balzac, Bídníci, Propustka, Clémentine a dalších.

K psaní divadelních her se dostal přes krátké komediální skeče. V letech 2004 až 2006 psal provokativní scénáře k pořadu skryté kamery pro televizní společnost Canal+ s názvem Chez Maman (U maminky) a byl zároveň i jedním z jeho interpretů. Svou první hru napsal v roce 2005 – jednalo se o aktovku Sans ascenseur (Bez výtahu). O rok později následovala další aktovka Dieu habite Düsseldorf (Bůh bydlí v Düsseldorfu). V roce 2009 byla v pařížském théâtre Hébertot uvedena komedie Les cochons d´Inde (Pokusní králíci, název je překládán též jako Morčata či Indická prasata). Další Thiéryho hra Qui est Monsieur Schmitt? (Kdo je pan Schmitt?) mu vynesla druhou nominaci na Molièrovu cenu. V roce 2011 měla premiéru jeho hra Le Début de la fin a v roce 2012 napsal svou zatím poslední komedii Comme s´il en pleuvait.

Ve svých hrách, které by se všechny daly zařadit do žánru absurdní komedie, obvykle i sám účinkuje, a to po boku slavných pařížských divadelních herců.

Po představení budou mít diváci jedinečnou možnost pohovořit si nejen s protagonisty absurdní komedie o nápravě světa, ale i s jejím autorem Sébastienem Thiérym.

Radek Smetana, Aktualita 28. března 2013 Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN