VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

inscenace POKUSNÍ KRÁLÍCI fotogalerie premiéra

Sébastien Thiéry zhlédne pardubické zpracování své hry Pokusní králíci

Nechci být pouhým moralistou, říká herec a dramatik Sébastien Thiéry

Z Paříže do Pardubic na Pokusné králíky

Komedii Pokusní králíci navštívil její autor Sébastien Thiéry

První dubnovou reprízu absurdní komedie Pokusní králíci navštívil její autor, francouzský herec a dramatik SÉBASTIEN THIÉRY, jenž po zhlédnutí své hry v rámci neformální besedy podiskutoval s přítomnými diváky, s některými si pohovořil i osobně a také rozdával autogramy. Jeho návštěva nás však potěšila o to víc, když pak v Divadelním klubu naše zpracování Pokusných králíků, za které mimochodem získal prestižní Molièrovu cenu pro nejlepší francouzskou komedii roku 2009, jenom chválil.

Sébastien Thiéry se narodil v roce 1970 v Neuilly. Nejprve studoval soukromou hereckou školu Cours Florent a následně pařížskou Národní dramatickou konzervatoř, kde absolvoval v roce 1997. Často hrál a stále ještě hraje v mnoha pařížských divadlech. Účinkoval také v řadě filmů, televizních inscenací a seriálů. Čeští diváci ho jako herce mohou znát především z filmů Taxi a Taxi, taxi, kromě toho se objevil například ve snímcích Balzac, Bídníci, Propustka, Clémentine a dalších.

K psaní divadelních her se dostal přes krátké komediální skeče. V letech 2004 až 2006 psal provokativní scénáře k pořadu skryté kamery pro televizní společnost Canal+ s názvem Chez Maman (U maminky) a byl zároveň i jedním z jeho interpretů. Svou první hru napsal v roce 2005 – jednalo se o aktovku Sans ascenseur (Bez výtahu). O rok později následovala další aktovka Dieu habite Düsseldorf (Bůh bydlí v Düsseldorfu). V roce 2009 byla v pařížském Théâtre Hébertot uvedena komedie Les cochons d´Inde (Pokusní králíci, název je překládán též jako Morčata či Indická prasata). Další Thiéryho hra Qui est Monsieur Schmitt? (Kdo je pan Schmitt?) mu vynesla druhou nominaci na Molièrovu cenu. V roce 2011 měla premiéru jeho hra Le Début de la fin a v roce 2012 napsal svou zatím poslední komedii Comme s´il en pleuvait.

Ve svých hrách, které by se všechny daly zařadit do žánru absurdní komedie, obvykle i sám účinkuje, a to po boku slavných pařížských divadelních herců.

Obsáhlejší rozhovor se Sébastienem Thiérym si budete moci přečíst v příštím Divadelním zpravodaji. A závěrem už jen zmiňme, že pan Thiéry přislíbil další návštěvu, možná jsme ho tedy v Pardubicích neviděli naposledy…

Radek Smetana, Divadelní zpravodaj 5/2013

foto Jiří Sejkora

  Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN