VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

inscenace AMADEUS

Amadeus naposledy v pražské La Fabrice

Shafferovo drama Amadeus se s pardubickými diváky rozloučilo již v lednu, pražští diváci budou mít poslední možnost zhlédnout tuto výjimečnou inscenaci v neděli 19. května v prostorách La Fabriky. Pražská derniéra se uskuteční v rámci XVIII. ročníku přehlídky mimopražských profesionálních divadel České divadlo 2013.

Ve strhující hře o velikánech lidstva i o nás samých v hlavních rolích hrají držitel Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let Ladislav Špiner, Josef Vrána a Petra Tenorová. Režie se ujal Michael Tarant, jenž se po čase do Pardubic opět vrátil a v současnosti zde pracuje na známém muzikálu Balada pro banditu, který Východočeské divadlo v červnu uvede na vyhlídce hradu Kunětická hora.

Tarantovo zpracování Amadea, které pardubické diváky oslovilo natolik, že mu v letech 2010 a 2011 udělili cenu za inscenaci roku, nabízí kromě hereckých výkonů i setkání s Mozartovou hudbou a živě zpívanými operními áriemi, proto na vzniku inscenace s divadlem spolupracovala také Komorní filharmonie Pardubice pod vedením šéfdirigenta Marka Ivanoviće.

„Shafferova hra v sobě skrývá více témat, některými se dlouhodobě zabývám – mimo jiné to jsou zázrak a akt tvorby, střet výjimečného jedince s prostředím, to, co nás ponouká ke zlému. U Mozarta nadání, genialita prostupuje celou jeho osobnost. Další složky jeho bytosti téměř atrofují, chybí mu dar sociální inteligence a nakonec je současníky bojkotován. Uznání přichází až po smrti. Salieri je opačný extrém. Pro umělecký a společenský úspěch rezignuje na tvůrčí rozvoj svého talentu, aby v historickém kontextu upadl v zapomnění. Hlavní téma hry pak tvoří střet těchto principů,“ říká režisér Michael Tarant.

Pokud chcete Amadea ještě jednou a už skutečně naposledy vidět, navštivte pražskou derniéru či na ni pozvěte své kamarády a známé. Vstupenky můžete zakoupit nejen v La Fabrice (www.lafabrika.cz, email pokladna@lafabrika.cz, telefon 774 417 644), ale také přímo v našem předprodeji.
Cena vstupenky 270 Kč.

Na shledanou v Praze! Těšíme se na vás!

Radek Smetana, 30. dubna 2013

recenze na serveru novinky.cz
recenze v Pardubickém deníku


Amadeus se definitivně rozloučil v pražské La Fabrice

V neděli 19. května se v Praze v prostorách La Fabriky uskutečnila slavností derniéra Shafferova dramatu Amadeus, která byla i součástí XVIII. ročníku přehlídky mimopražských profesionálních divadel České divadlo 2013 a podpořil ji i festival Opera Praha.

Představení si nenechala ujít řada významných osobností z divadelního i nedivadelního světa, mezi kterými nechyběli ani bývalá první dáma České republiky Livia Klausová, prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška, architekt Miroslav Řepa, hudební skladatel Daniel Fikejz, herec Jiří Čapka, režiséři Karel Janák, František Laurin, Zdeněk Dušek, Roman Štolpa a další.

Po představení ředitel divadla Petr Dohnal předal režisérovi inscenace Michaelu Tarantovi stříbrnou pamětní medaili vydanou ke stému výročí otevření pardubického stánku Thálie jako ocenění jeho dlouholeté práce s pardubickým souborem.
Finanční záštitu nad touto výjimečnou akcí převzal majitel firmy Triton, pan Petr Lokvenc, a opulentní raut pro účastněné připravil Jiří Sedláček – Farmářské trhy, za což mnohokrát děkujeme!

Radek Smetana, 20. května 2013


Ladislav Špiner, Petra Tenorová a Josef Vrána – hlavní představitelé Amadea při bouřlivé děkovačce.


Režisér Michael Tarant při převzetí pamětní medaile z rukou ředitele divadla Petra Dohnala, který v Amadeovi také hrál.


Livia Klausová a Jiří Bartoška po představení


Režisér František Laurin


Michael Tarant s Jiřím Bartoškou


Architekt Miroslav Řepa


Herečka Veronika Kubařová


Choreograf Vlastimil Červ s manželkou


Herec a muzikant, člen kapely Nightwork Jan Maxián s Ladislavem Špinerem

 

 

 

 

foto Leoš Skokan



 Copyright © 2000-2021, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN