VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

inscenace BALADA PRO BANDITU Premiéru Balady pro banditu zhlédl i Milan UhdeMilan Uhde

Východočeské divadlo zahájilo novou sezónu s Milanem Uhdem

fotografie z inscenace BALADA PRO BANDITU Jan Faukner

104. divadelní sezónu zahájilo Východočeské divadlo Pardubice premiérou interiérové verze zbojnického muzikálu Balada pro banditu, který se s velkým diváckým ohlasem setkal už před prázdninami na letní scéně na vyhlídce hradu Kunětická hora. Pod režijní taktovkou Michaela Taranta se inscenace nazkoušela na jevišti Městského divadla, kde se v úterý 3. září 2013 uskutečnila slavnostní premiéra, které se zúčastnil i autor legendárního muzikálu Milan Uhde.

„Milan Uhde napsal Baladu pro banditu, jejíž mnohé písně již zlidověly, na motivy románu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník. Společně s hudebním skladatelem Milošem Štědroněm vytvořili dílo trvalé hodnoty, které poprvé spatřilo světlo světa v brněnském Divadle na provázku v roce 1975. Jen o tři roky později natočil režisér Vladimír Sís jeho filmovou verzi, která je stylizovaným záznamem divadelního představení v hlavních rolích s Miroslavem Donutilem a Ivou Bittovou,“ připomíná dramaturg Zdeněk Janál.

V pardubickém zpracování příběhu zbojníka Nikoly Šuhaje se v hlavní roli alternují domácí Jan Musil s hostujícím Tomášem Lněničkou z královéhradeckého Klicperova divadla a Eržiku ztvárňuje Petra Tenorová. V dalších rolích diváci uvidí Zdenu Bittlovou, Petra Dohnala, Ladislava Špinera, Josefa Vránu či Josefa Pejchala, herce opět podpoří početný sbor tanečníků a zpěváků a živě zahraje i folklórní kapela Trdlo.

„V Baladě jsou dvě věci, pro které je tak žádaná. Jednak je to téma svobody, nezávislosti, nepoddajnosti a jednak pochopitelně krásná hudba. Je to mimořádně šťastné dílo, a proto se tak často vrací na českomoravská či moravskoslezská jeviště. Neznám její inscenační tradici v zahraničí, ale myslím, že rozumím proč je titulem tolik uváděným,“ sdělil před letní premiérou režisér Michael Tarant.

Východočeské divadlo uvedlo Baladu pro banditu v originální úpravě a novém hudebním aranžmá Marka Ivanoviće. O výpravu se postaral Tomáš Moravec, choreografii připravil Jiří Pokorný, hudebně inscenaci nastudoval Václav Trunec a souboje nazkoušel Karel Basák.

Po premiéře Balady pro banditu začne divadlo „oprašovat“ stávající inscenace na repertoáru, zahájí pravidelné hraní v Městském divadle i na Malé scéně ve dvoře a ve středu 4. září se vrhne do zkoušení nové komedie A je to v pytli!, která přímo hýří velkým množství neotřelých komediálních zápletek a mikrosituací. „Režie se ujme odborník na komediální žánr Robert Bellan, s jehož inscenacemi jsme se v uplynulých letech setkávali na GRAND Festivalu smíchu, na kterém komedie 1 + 1 = 6 a Tenor na roztrhání v jeho režii získaly Cenu diváků. Se souborem našeho divadla však bude pracovat poprvé. Na premiéru se diváci mohou těšit 19. října,“ prozrazuje dramaturg Zdeněk Janál.

V neděli 8. září pak divadlo v rámci Dnů evropského dědictví otevře svou „divadelní kuchyň“ – komentované prohlídky zákulisí začínají ve 13.00 a 15.00 hodin. Vstupenky za symbolickou cenu jsou k zakoupení v předprodeji divadla.

V sobotu 14. září se na Dostihovém závodišti koná Francouzský dostihový den, na který Východočeské divadlo tradičně zve své předplatitele, kteří si v předprodeji divadla mohou vyměnit kupóny u svých abonentek za pozvánku do divadelní lóže.

Radek Smetana, 29. srpna 2013 Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN