VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

Fotogalerie z plesu Příprava plesu ve fotografiích  Inscenace roku 2011

Plesová úpravaVýchodočeského divadla

Historicky první ples v Městském divadle dopadl na jedničku!


Panoramatické fotografie z plesu


Plesová úprava divadla

V sobotu 28. ledna 2012 se v historické budově Východočeského divadla poprvé uskutečnil Divadelní ples! Ples spolupořádaný Statutárním městem Pardubice, Východočeským divadlem a pardubickou Komorní filharmonií letos nesl název Velká pardubická plesová kratochvíle a stal se skutečných vrcholem plesové sezóny na východě Čech. Hosté přicházeli do reprezentační secesní budovy divadla po červeném koberci, ve foyer je čekaly hostesky, které je uváděly do hlediště zaplněného kulatými, slavnostně prostřenými stoly či k místům ve foyer na I. balkóně, v lóžích nebo na II. balkóně. Květinová výzdoba dělila hlediště od jeviště, kde vznikl velký prostor pro tanec i kapely Uši music band a Můžete si za to sami!, ve které hrají a zpívají herci a zaměstnanci divadla.

Program  plesu byl opět velmi pestrý, zahájení patřilo tradičně skladbám Komorní filharmonie Pardubice, na které si první zájemci už mohli zatančit. Herci pod taktovkou Pavla Novotného předvedli kostýmy a klobouky z nových inscenací, diváky pobavil i mladý kouzelník Michal Sedláček, který v průběhu plesu kouzlil i mezi diváky přímo u stolků. K tanci zazpívala také nadějná pardubická zpěvačka Markéta Kadeřávková, tanečníci si s Martinou Sikorovou připravili originální pozvánku na premiéru muzikálu Zpívání v dešti, sboristky z inscenace Trójanek obohatily program plesu o rytmickou zumbu, pokřtěno bylo i CD se skladbami z muzikálu Benny Rock´n´Roll Star a samozřejmě nechyběla ani bohatá tombola.

Ladislav Špiner s Martinem Mňahončákem se ujali dražby „ukradených“ koní – kovových artefaktů z muzikálu Cikáni jdou do nebe. Vyvolávací cena jednotlivých soch byla 500 Kč, každá z nich se ale vydražila za více než 20 000 Kč, výtěžek z dražby – 108 000 Kč – bude po odečtení nákladů na výrobu koní použit na dobročinný účel. Peníze pošleme vedoucí obchodního oddělení Petře Pecháčkové, která je momentálně na mateřské dovolené a stará se o syna, který byl postižen mozkovou obrnou. Na rehabilitaci, která je velmi účinná, ale nesmírně nákladná, potřebuje ročně zhruba 100 000 Kč, více na www.erik-pechacek.cz. Jakmile budeme mít peníze k dispozici, darovacím šekem je předáme Petře Pecháčkové a jejímu synovi Erikovi – to by se mělo uskutečnit při zahájení XII. ročníku GRAND Festivalu smíchu 27. února za přítomnosti všech dražitelů.


Nejoblíbenější herci roku 2011 – Kristina Jelínková a Ladislav Špiner, foto J. Sejkora a R. Smetana

Kristina Jelínková a Ladislav Špiner obhájili pozice nejoblíbenějších pardubických herců

Zlatým hřebem večera však bylo vyhlášení výsledků divácké ankety o nejoblíbenější herce VČD za rok 2011. Titul nejoblíbenější herečka roku 2011 si stejně jako v loňském roce z plesu odnesla KRISTINA JELÍNKOVÁ, která při přebírání ceny zavtipkovala: „Za toto ocenění mnohokrát děkuji, příští rok ho už ale vrátím kolegyni Petře Janečkové, která se vrací z mateřské dovolené.“ Na druhém místě se umístila Martina Sikorová a na třetí pozici Petra Janečková.

Divácky nejoblíbenějším hercem roku 2011 se počtvrté v řadě stal LADISLAV ŠPINER, který je držitelem Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let a v letošním ročníku cen se dostal i do užší nominace na Cenu Thálie 2011 za ztvárnění role Hendrika Höfgena v dramatu Mefisto. Ani Ladislav Špiner při děkovné řeči nešetřil vtipem a prohlásil: „Děkuji nejen divákům, ale i všem svým kolegům za to, že na jevišti ubrali, abych mohl opět vyhrát toto ocenění.“ O druhou a třetí příčku se dělí Martin Mejzlík a Josef Vrána, kteří od diváků obdrželi stejný počet hlasů.

Radek Smetana, 30. ledna 2011, Divadelní zpravodaj 3/2012


V historické budově Východočeského divadla se bude poprvé plesat


J. Pejchal a J. Janoušková při loňské plesové přehlídce
divadelních kostýmů. foto archiv VČD

Divadelní ples tradičně spolupořádaný Východočeským divadlem Pardubice, Statutárním městem Pardubice a Komorní filharmonií Pardubice se konal na různých místech, letos poprvé však zůstane „doma“ – jeviště se změní na taneční parket, hlediště a přilehlé prostory se zaplní stoly pro hosty plesu. Divadelní ples je novináři často označován za pardubický Ples v Opeře, což je sice lichotivé přirovnání, ale lehce nadnesené, protože na rozdíl od obdobných „plesů v divadle“ ten pardubický nebude jen pro VIP hosty, ale je otevřen pro všechny zájemce (samozřejmě do vyčerpání kapacity divadla), vstupenky se prodávají v cenové relaci 300–500 Kč. VELKÁ PARDUBICKÁ PLESOVÁ KRATOCHVÍLE, jak zní letošní název plesu, se uskuteční v sobotu 28. ledna od 19.00 hodin.

Ples v divadle je jistě zajímavou novinkou, ale jeho příprava bude technicky velmi náročná – v hledišti se musí odmontovat všechny sedačky a v postranních chodbách pulty šaten. Demontáž sedadel započala už ve středu 25. ledna 2012 po představení Trójanek. Před časem v divadle dokonce proběhla „generálka“ odstraňování sedadel jedné řady, abychom měli alespoň přibližnou představu, kolik času budeme před plesem potřebovat.

Ve vyklizeném hledišti se následně musí vyrovnat elevace, podlaha však musí být rozdělena do dvou úrovní, aby část nejblíž jevišti nepřevyšovala vchody do sálu, dále se vytvoří centrální šatna ve vstupním foyer. Nakonec se v hledišti a v přilehlých chodbách a foyer uspořádá stolová úprava a výzdoba.

A co návštěvníky plesu letos čeká? Především příjemný večer, tanec a zábava v netradičním prostředí, dále dražba „ukradených“ koní – kovových artefaktů z muzikálu Cikáni jdou do nebe, promenáda divadelních kostýmů a klobouků, bohatá tombola, vyhlášení výsledků divácké ankety o nejoblíbenějšího herce a herečku VČD a řada překvapení – to vše za doprovodu pardubických filharmoniků a skvělých kapel Uši music band a Můžete si za to sami!, složené z herců a zaměstnanců divadla.

Radek Smetana, 26. ledna 2011
Divadelní zpravodaj 3/2012

Příprava plesu v divadle ve fotografiích
další fotografie najdete ve fotogalerii
foto Radek Smetana Copyright © 2000-2021, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN