VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

inscenace hry Člověk pro každé počasí

 

Robert Bolt
foto archiv VČD

 

 

Robert Bolt

15. srpna 1924 – 12. února 1995

Úspěšný anglický dramatik a scenárista, u nás známý především dramaty Člověk pro každé počasí a Ať žije královna! Psaní se začal věnovat až po třicítce, původním povoláním byl pedagog a historik, specialista na období vlády Tudorovců. Za války sloužil jako vojenský letec v Africe a teprve poté studoval angličtinu a historii na universitě v Manchestru. Začal se živit jako venkovský učitel a v letech 1950-1958 působil jako profesor angličtiny na prestižní soukromé škole.

V roce 1957 uvedlo divadlo v Oxfordu jeho první hru Kritik a srdce, napsanou původně pro rozhlas. Za druhou hru Kvetoucí třešeň získal Bolt titul nejslibnější dramatik roku 1957 v soutěži časopisu Evening Standard. Tehdy skončil s pedagogickou činností a dále se věnoval pouze tvorbě.

1. července 1960 bylo v londýnském divadle Globe uvedeno drama Člověk pro každé počasí (A Man for All Seasons) v hlavní roli s Paulem Scofieldem. Inscenace měla ohromný úspěch a o dva roky později se tato hra s týmž představitelem hlavní role stala hitem na Broadwayi. Kritika označila hru za „nejlepší, intelektuálně nejuspokojivější dramatizaci historie od Eliotovy Vraždy v katedrále“. Autor se projevil nejen jako zdatný historik, ale i jako mistrný tvůrce dramatických charakterů. V Paříži a v Avignonu hru režíroval a v hlavní roli hrál vynikající divadelník Jean Vilar. U nás ji poprvé přeložil Jiří Mucha a na jeviště ji uvedl režisér Radim Koval ve Státním divadle v Ostravě roku 1963.

Úspěch Člověka pro každé počasí vzbudil pozornost filmových produkcí a Robert Bolt se brzy prosadil jako filmový scenárista, především jako autor filmových adaptací velkých románových fresek. První z nich, Lawrence z Arábie (1962), získala hned několik cen, stejně tak následující Doktor Živago (1965), za kterého byl Bolt oceněn mimo jiné i Zlatým globem a nominován na Oscara. V roce 1966 byl zfilmován Člověk pro každé počasí, rovněž podle Boltova scénáře, poctěného cenou Academy Awards, Zlatým globem a Cenou newyorských kritiků a další nominací na Oscara.

Další úspěch divadelní mu přinesla hra Ať žije královna! (1970), ve které Bolt podruhé zúročil své znalosti tudorské dynastie, tentokrát pozadí mocenského sporu Alžběty I. s Marií Stuartovnou.

V sedmdesátých a osmdesátých letech se věnoval především tvorbě filmové a televizní, po celém světě prosluly jeho filmy Bounty (1984) o vzpouře na stejnojmenné lodi a Mise (1986, oceněná Zlatým globem), líčící scestnost a strašné důsledky misionářských snah o násilnou christianizaci Indiánů.

Jana Pitthartová, z programu k inscenaci Člověk pro každé počasí Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN