VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

inscenace hry Hrobka s vyhlídkou

 

Norman Robbins
foto archiv
 

 

Norman Robbins

Norman Robbins je další z řady anglických herců, kteří využili zkušeností ze své původní profese později při psaní vlastních divadelních her. Zřejmě díky citu pro rytmus představení, správnou míru nadsázky a pro stavbu situace, který musí mít dobrý herec v krvi, se jejich hry staly nesmírné úspěšnými a obletěly doslova celý svět.

Robbinsova herecká kariéra byla dlouhá, takže času na získávání zkušeností z jeviště bylo více než dost. Narodil se roku 1930 v anglickém Leedsu a poprvé se objevil na jevišti v dětské roli již roku 1933, tedy ve třech letech! Přesto jeho cesta k divadlu nebyla přímá. Robbins dlouho působil jako neprofesionální herec a teprve v pětatřiceti letech dokončil na základě státního stipendia divadelní studium.

Dlouhá praxe v neprofesionálním divadle, ve kterém každý působí dobrovolně, a tudíž má nárok na hezkou roli, vedla později u Robbinse k tomu, že v jeho hrách se nevyskytují opravdu malé, zanedbatelné role. V případě „Hrobky s vyhlídkou“ to platí dvojnásob.

Během studií si Robbins přivydělával v zábavných televizních pořadech – a u této práce setrval i po jejich ukončení, kdy už se živil jako profesionální herec. V televizi účinkoval například v pořadu „Crossroads“, ale za patnáct let intenzívní práce se před kamerou potkal snad se všemi hvězdami britské televizní zábavy.

Robbins dostal do kolébky i talent pro pantomimu a byl schopen ji nejen hrát, ale i psát velmi kvalitní scénáře. Jeho pantomimy „Aladin“, nebo například „Cinderella“ patří dnes do zlatého fondu pantomimických her a hrají se po celém světě.

Na základě toho byl pozván do Spojených států a stal se na nějaký čas profesorem na Státní universitě v lowě, kde vedl tvůrčí dílny, přednášel o pantomimě a vyprodukoval dlouhou řadu inscenací, z nichž nejúspěšnější pantomima „Mid West" nebyla v Americe co se návštěvnosti týče nikdy překonána...

Roku 1984 definitivně hereckou profesi opouští a věnuje se výhradně psaní. Přestože má na svém kontě už přes dvacet scénářů, u nás je zatím známá jen „Hrobka s vyhlídkou", která se v poslední době dočkala v českých divadlech hned několika uvedení.

Martin Fahrner, z programu k inscenaci divadelní hry, 6/2003 Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN