VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

William Saroyan   inscenace hry Tracyho tygr

 
 
 

Vlastimil Šmída

Vlastimil Šmída se narodil 6. června 1971 v Ostravě. Je muzikant odmalička. Pochází z hudbymilovné rodiny, noty znal dříve než abecedu. Přesto byla jeho cesta k profesionální hudební dráze až do roku 1990 komplikována úředními šimly a znepříjemňována politicky angažovanými výchovnými poradci. Vytoužená studia hudby (trumpeta, klavír a akordeon) musel spojit s nucenou zelenou uniformou, která tehdy hrozila doživotím. Po absolvování vojenské konzervatoře byl angažován u Oblastní hudby SNB v Ostravě. Tehdy dostal nabídku na koncertování v Norsku. Tento svůj první zahraniční výjezd mohl uskutečnit jen díky tomu, že do složitých jednání s úřady šťastně zasáhl listopad 1989. Z vojenského hudebníka se stal svobodný muzikant z povolání a jeho možnosti začaly odpovídat schopnostem.

Interpretačně i autorsky spolupracoval s řadou kapel, dlouhodobě i jednorázově, na Moravě i v Praze. V Ostravě hraje s jazzovou skupinou The Gizd a do loňského roku s FMQ. Hrál s Borisem Urbánkem, Emilem Viklickým, skupinou Buty... Spolupracoval také s mnoha divadly. Skládal hudbu ke krátkým filmům, natáčel scénickou hudbu pro ČT. Je podepsán jako autor i interpret na několika CD nosičích (poslední vydala kapela The Gizd), na desítkách dalších spolupracoval jako jeden z bezejmenných. V kapelách i jako sólista procestoval celou Evropu a Severní Ameriku, navštívil některé státy Jižní Ameriky.

Nejvíc tíhne k jazzu, ale váží si všech žánrů, rozlišuje jen mezi hudbou dobrou a špatnou, která vlastně hudbou není. Hudba je jemu nejvlastnějším způsobem komunikace, odrazem toho, co je v nás i nad námi.

Zájmy mimo profesi pro něho neexistují, protože všechno přece souvisí se vším. Má velmi rád děti a učí je hudbě na soukromé speciální umělecké škole ve Studénce, která umožňuje osobnější, kamarádský vztah mezi učitelem a žákem. Na Základní umělecké škole E. Runda ve Slezské Ostravě založil a již tři roky vede jazzové oddělení.

Je muzikant tělem i duší a člověk s velikým srdcem. Jeho pokora není o nic menší než nadání, schopnosti a hluboká životní zkušenost.

z divadelního programu k inscenaci hry Tracyho tygr Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN