VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

Josef Pejchal Do Pardubic se opravdu těším... NetHovory Tři křížky...

S Josefem Pejchalem o Hamletovi, ale nejen o něm Abeceda Josefa Pejchala

Josef Pejchal v roli průvodce


foto Petr Moško

Pardubický Romeo ve Skotsku


foto archiv VČD

Málokterému českému herci se podaří získat roli v zahraničí. Josef Pejchal měl to štěstí, že letošní prázdniny mohl strávit ve Skotsku, kde nazkoušel roli Thomase ve hře Three Thousand Troubled Threads. I když si musel kvůli roli obarvit vlasy na blond a do Pardubic se vrátil jako andílek, čímž pobavil řadu kolegů, zkušenost to byla jistě neopakovatelná.

Pepo, jak ses ke spolupráci se společností Stellar Quines Theatre Company dostal?
Oni si mě vlastně sami našli v databázi jedné herecké agentury a dále jsme byli v kontaktu přes e-maily. Nakonec jsme se domluvili na podmínkách a poštou jsem obdržel scénář této hry. Poté mi poslali letenku a předběžné informace o zkouškách a představeních v divadlech The Byre Theatre a Royal Lyceum Theatre v Edinburghu na mezinárodním festivalu.

Můžeš čtenářům svou roli přiblížit?
Hrál jsem Slováka Thomase, který je v Glasgow na univerzitních studiích, kde se seznámí s hlavní postavou Ying. Pak spolu prožijí krásný vztah, po studiích však mladou čínskou dívku opustí a vrátí se zpět na Slovensko.

Jak ses vypořádal s angličtinou?
Angličtina nebyla tím největším problémem, protože má role vyžadovala nedokonalou angličtinu cizince. Horší bylo naučit se skotský dialekt, který byl ve hře taky nutný. V textu jsem však měl i slovenské repliky, kterým jsem pravděpodobně rozuměl v celém divadle jenom já.

A jak se Ti ve Skotsku líbilo?
Skotsko jsem spíš viděl jen z auta při přesunech z jednotlivých divadel. Prochodil jsem centrum a okolí města St. Andrews, kde jsem strávil čtyři týdny, a pak samozřejmě i Edinburgh. Více než příroda a krásy měst mě pochopitelně zajímalo divadlo a jeho zázemí. Byla to pro mě velká zkušenost a jsem vděčný za to, co jsem tam v divadle i mimo ně mohl prožít. Kolegové herci i celý realizační tým byli prostě úžasní. Ale přesto jsem se moc těšil zpět do našeho divadla!
 

Radek Smetana, Divadelní zpravodaj říjen 2005 Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN