VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

fotogalerie   podrobnosti o inscenaci

foto archiv VČD

 

PORTUGALSKÁ HRDINKA V PARDUBICÍCH

Premiéra Inés de Castro

O víkendu 18. a 19. ledna 2003 se v Městském divadle konala česká premiéra dramatu nazvaného podle portugalské národní hrdinky Inés de Castro, jedné z nejlepších her španělského dramatika a básníka Alejandra Casony. Režie se ujal hostující Jakub Korčák, který do titulní role obsadil Kristinu Jelínkovou. „Jde o velmi citlivou postavu, která je mi blízká,“ svěřila se Kristina, v čem ji přitahuje role Inés. „Snažili jsme se Inés ukázat ne jako hrdinku typu Johanky z Arku, ale jako lidskou bytost, jež nemá jen kladné vlastnosti. Na konci představení se člověk může zamyslet, jestli třeba není trochu sobecká.“ V Inés de Castro se dále představili Lucie Štěpánková, Václav Dušek, Tomáš Kolomazník a další.

Výjimečnost premiéře dodala i přítomnost velvyslankyně Portugalska, paní Any Martinho, inscenace totiž vznikla pod záštitou Velvyslanectví Portugalské republiky. Sympatická a usměvavá velvyslankyně před představením pozdravila (částečně i česky, za což sklidila ohromný aplaus) všechny premiérové hosty.

Jako vždy byla premiéra nervózní, ale závěrečný potlesk nadšených diváků dokázal úspěch inscenace. Představení chválila i paní Martinho: „Jsem velice šťastná a pyšná, že jsem mohla vidět zdejší premiéru Inés de Castro. Její provedení bylo absolutně úžasné. Sice nerozumím česky, jsem tu teprve tři měsíce, ale výkony herců byly tak přesvědčivé, že jsem mohla „jít“ s příběhem i bez znalosti češtiny. Opravdu jsem se zde cítila jako doma v Portugalsku, za což vám mnohokrát děkuji!“ Paní velvyslankyně si na slavnostním rautu osobně popovídala s přítomnými herci a na závěr ještě stačila ukázat svůj smysl pro humor „Něco jsem přeci rozuměla, např. Mondego, Coimbra, Santa Clara…“

 

Jana Pitthartová, Divadelní zpravodaj březen 2003 Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN