VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

PROČ?...                          ročník 2013 2012 2011 2010 2009

www.machovadance.cz  ročník 2008 2007 2006 2005 2004

International Festival Jazz Dance Open 2013

Na počátku června bude Východočeské divadlo hostit jubilejní X. ročník mezinárodního tanečního festivalu International Festival Jazz Dance Open, který divákům opět nabídne to nejlepší z tanečního i hudebního světa. Jedinečnou přehlídku doprovodí tradičně také výstavy, prohlédnout si budete moci fotografie Aleše Mádra či Evy a Michaela Stanovských a vítězné práce dětské výtvarné soutěže. Program obohatí i módní přehlídka modelů Marcely Chvátalové.

Od prvopočátku stojí za projektem tanečnice a choreografka HELENA MACHOVÁ, kterou jsme alespoň na chvilku vytrhli z předfestivalových příprav…

Jste nejen aktivní tanečnicí a choreografkou, ale také ředitelkou taneční školy a divadla nesoucí vaše jméno. Do toho organizujete tak náročný projekt, jakým je Jazz Dance Open. Jak to všechno zvládáte? Kde čerpáte energii?

Aktivní tanečnicí už pár let nejsem, i když na tréninku a při tvorbě choreografie „hopsat“ musím. Mám skvělé zázemí v rodině a podporu a nadšení od tanečníků z Jazz Ballet Valery z Ruska. Povzbuzující je i velký zájem nových a nových souborů, pro které je účast na festivalu velikou ctí – již nyní se hlásí na rok 2014!

Jak dlouho trvají přípravy festivalu?

Poslední den festivalové nabídky je zároveň prvním dnem dalšího ročníku. Takže celý rok.

Letos festival slaví již desáté narozeniny. Můžeme čekat nějaké novinky?

Splnil se mi sen pozvat umělce z Hong Kongu a Číny. Dance Company LA P EN V uvede ve třech dnech tři odlišná vystoupení, která zahrnují tibetský národní tanec, čínský národní tanec a absolutní „třesk“ v moderním tanci Inovate Dance Platform. Poprvé zde také bude pražský soubor PopBalet, zkrátka novinek je celá řada.

Jak jste již zmínila, v programu se letos představí i tanečníci až z dalekého Hong Kongu. Jak se vám podařilo získat tak exotické hosty?

V první řadě je to vždy sen, za kterým je třeba velice houževnatě jít. Následuje štěstí, které vás seznámí s těmi „pravými“ lidmi k jednání. A další porce štěstí je třeba k tomu, aby je váš projekt zaujal, aby jim vyhovoval termín konání… a mnoho dalších „drobností“…

Co vás vedlo k rozhodnutí, že festival bude soutěžní přehlídkou?

Protože festivalu věřím. Protože tu široko daleko podobná akce není, a to nemluvím jen za Českou republiku. Proč myslíte, že stojí za to umělcům i divákům z celého světa přiletět právě sem?

Jakými kritérii se hodnotí umění?

Festivalová nabídka je třídenní a měla by být pestrá a mnohobarevná. Pro tanečníky je to šance a možnost „změřit“ svůj taneční svět s ostatními, i když obory umění se „měří“ velice obtížně, přímo nezáviděníhodně. Nejedná se o závod či zápas, kde je o vítězi evidentně rozhodnuto. Porotce posuzuje úroveň taneční techniky, to je základ, jevištní projev (výrazovou stránku), zda choreografie koresponduje s výběrem hudby, a také kostýmy, práci s prostorem atd. Názor je tedy individuální a může se stát, že se porota v konečném hodnocení „rozchází“. Co ale pozná každý hned, je taneční úroveň a síla prožitku díla.

Mohla byste blíže představit členy odborné poroty?

Letošní odborná porota by měla mít 14 členů. V jejím čele usedne Olga Sergeyeva a Valeriy Tereshkin z Ruska. Olga je vynikající sólistkou i zpěvačkou Dance Company Jazz Ballet Valery, Valeriy Tereshkin je šéfem a choreografem téhož souboru. Mimochodem jeho dcera je první primabalerínou Ruska. Z Hong Kongu přiletí výkonná ředitelka The Dance Federation, paní Lo Liu Yiu Chee a z Číny výkonná ředitelka The Dance Association, paní Tan Meilian. Mezi jinými přivítáme i zástupce kultury našeho města, dále paní profesorku a choreografku Evu Malátovou-Kreiselovou, do sametu „svého“ divadla usedne i ředitel VČD Petr Dohnal, divadelní a filmová kritička Milada Velehradská a další.

Cenu odevzdávají i samotní diváci. Jak probíhá jejich hlasování?

Diváci obdrží seznam soutěžních titulů festivalu, který obsahuje všechny choreografie a základní údaje o každé choreografii. Je zde i místo pro poznámky. Po skončení nabídky jsou všichni vyzváni k hlasování, hlasovací schránky jsou před zahájením Soutěžního dne položeny na pultech u šaten (nalevo). Hlasovat může každý jen jedním hlasovacím kupónem. Potom jsou schránky jednotlivě otevřeny a za přítomnosti nestranných osob jsou kupóny spočítány a zaznamenány.

Diváci se však nemusejí jen dívat, připravila jste pro ně i taneční dílny (workshopy). Kde a kdy budou probíhat a na co se zájemci mohou těšit?

V letošním roce bude taneční dílny hostit Konzervatoř Pardubice. Dole v suterénu je taneční sál, kde bude probíhat 6 lekcí. Nabídka je velice pestrá a každá z lekcí připraví nezapomenutelný zážitek – už jenom pro tu úžasnou atmosféru, kterou cítíme každý rok. Nabízím lekce pro všechny věkové kategorie a všechny úrovně taneční zdatnosti. Když se někdo „necítí“, může lekce sledovat i jako divák.

Paní Machová, závěrem jsem vám chtěl popřát divadelní ZLOMTE VAZ!, ale vlastně netuším, zda toto úsloví tanečníci před premiérou či významným představením také používají…

Ano, my ze světa tance to máme spolu s herci a divadelníky naprosto stejné. I tu odpověď na Zlom vaz! – Čert tě vem!

A vy sama máte nějaké rituály před vstupem na jeviště?

Vzpomenu si na všechny v rodině a cítím, jak „jsou se mnou“. Pak popřeju v duchu sobě, všem v zázemí divadla a všem účinkujícím: „Hlavně ve zdraví!“

Děkuji za rozhovor a tedy ZLOMTE VAZ!

Čert vás vem!

Radek Smetana, Divadelní zpravodaj 6/2013

Městské divadlo

so  8.  června
19.00

GALAVEČER

Slavnostní zahájení X. ročníku festivalu. Účinkují Jazz Ballet Valery (Rusko), Taneční divadlo Heleny Machové spolu s Jazz Ballet Valery, Papis Nyass Ensemble (bubny a tanec, Afrika), Dance Company LÉFAMM (Holandsko), Dance Company LA P EN V (Hong Kong). Výstava fotografií Evy a Michaela Stanovských. Výstava vítězných prací dětské výtvarné soutěže festivalu. Cena 180 Kč.

ne  9.  června
17.00

SOUTĚŽNÍ DEN

Soutěžní taneční projekty: mistr světa Jazz Ballet Valery (Rusko), Taneční divadlo Heleny Machové spolu s Jazz Ballet Valery, Dance Company LÉFAMM (Holandsko), Dance Company LA P EN V (Hong Kong) a PopBalet Company (ČR). Vyhlášení Cen poroty a diváků. Dekorování vítězů dětské výtvarné soutěže festivalu. Módní přehlídka M. Chvátalové. Cena 160 Kč.

po  10.  června
10.00

DANCESHOW

Taneční show pro školy. Jazz Ballet Valery (Rusko), Taneční divadlo Heleny Machové spolu s Jazz Ballet Valery a Dance Company LA P EN V (Hong Kong). Objednávky na helena.machova@seznam.cz

Taneční sál Konzervatoře Pardubice / Sukova třída 1260

po  10.  června
13.30

TANEČNÍ DÍLNY

Výuka pro všechny zájemce, lekce lze sledovat i jako divák. Rezervace: 776 088 093.

Program:
13.30-14.40
– Helena Machová – JAZZ VARIATIONS
14.50-16.00 – Papis Nyass – AFRICAN DANCE THERAPY No.2
16.10-17.20
– Boris Tereshkin – URBO JAZZ
18.00-19.20 – Andrey Mamaev – FREE STYLE JAZZ
19.30–20.50 – Chong Chan-po – FANS IN CHINESE DANCE / VĚJÍŘE V ČÍNSKÉM TANCI
18.10–21.20 – Evelien Ten Maat - MODERN AND JAZZ DANCE

Doprovodné výstavy / Městské divadlo

1. - 10.  června

ALEŠ MÁDR / Dotek pohybu II

Fotografie, vernisáž v 18.00 hodin, otevření festivalu.

8. - 10.  června

EVA STANOVSKÁ / Dudácký festival ve Strakonicích

Fotografie.

8. - 10.  června

MICHAEL STANOVSKÝ / Návštěva krajanů v Banátu

Fotografie.

8. - 10.  června

VÝSTAVA PRACÍ DĚSKÉ VÝTVARNÉ SOUTĚŽE FESTIVALU 2013

Zvýhodněné vstupné

Pro abonenty Východočeského divadla sleva 20 % ze základní ceny!
8. a 9. června (vstupenka na dva dny / osoba) – 200 Kč,
8. a 9. června (pro kolektivy nad 10 osob / vstupenka na jeden den / osoba) – 90 Kč ,
8. a 9. června (pro kolektivy nad 10 osob / vstupenka na dva dny / osoba) – 160 Kč.
Vstupenky jsou v prodeji v předprodeji divadla.
Objednávky na představení pro školy dne 10. června 2013 již nyní: helena.machova@seznam.cz
Více informací na www.machovadance.cz

Přednášky, besedy s projekcí

Po celý rok 2013 můžete využít festivalové nabídky přednášek a besed novináře a cestovatele Michaela Stanovského Panoramata severské divočiny (Norsko, Finsko, Laponsko, Island…) ve vašem prostředí. Program je určen pro všechny věkové kategorie.
Objednávky na tel: 603 538 168 / stanovsky@severskelisty.cz (Michael Stanovský) Copyright © 2000-2021, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN