VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

fotogalerie premiéra momentky  Pavel Kohout  Romain Rolland

 

 

 

 

 

foto Ladislav Formánek

 

Pavel Kohout – KRÁL COLAS KOLIKÁTÝ

4. premiéra 95. sezóny – 4. a 5. února 2005 v Městském divadle

Drama o opojné chuti života.

Rollandův román Dobrý člověk ještě žije o síle lásky a chuti života, která přemůže i chvíle nejtěžších úzkostí, kdy jakoby nic už nezbývá a na jazyku trne smrt, se dočkal řady dramatizací a divadelních provedení. Není divu, vždyť jeho téma pozvedá na duchu, vlévá naději, přesvědčuje o tom, že žít je dobré. Navíc dojímá pravdivostí lidského příběhu a zároveň baví laskavě jadrným humorem. Proto i my jsme se rozhodli Vás pozvat do malebné Francie, kde navzdory moru a válce žhne životodárné slunce, znějí podmanivé písně, zraje opojné víno, prudké lásky nacházejí útočiště ve stínu vinohradů a dobrý člověk Colas Breugnon odolává drobným nezdarům i těžkým ranám osudu s nezlomnou vírou, že život má smysl a chuť tak dlouho, dokud ho člověk chce žít...

Režie Jiří Seydler
Scéna: Jan Zavarský j. h.
Kostýmy: Tomáš Kypta j. h.
Hudba: Jiří Šlupka Svěrák
Dramaturgie: Martin Fahrner
Šermy: Pavel Konvalina j. h.

Osoby a obsazení
Colas ... Václav Dušek
Žena Marie ... Lída Vlášková
Syn Anisse ... Josef Pejchal
Dcera Martina ... Kristina Jelínková
Zeť Florimond ... Milan Němec
Vnučka Glodie ... Apolena Kalinová / Kateřina Minaříková / Tereza Válková
Notář Paillard ... Zdeněk Rumpík
Farář Chamaille ... Jiří Kalužný
Konšel Racquin ... Jan Hyhlík
Lasička ... Romana Chvalová
Mladá Lasička ... Lucie Štěpánková
Kuchařka ... Ludmila Mecerodová
Pluviaut ... Pavel Novotný
Vaquér ... Alexandr Postler
Pan de Névres ... Martin Mejzlík
Plukovník ... Pavel Doucek
Kapitán Giacomo ... Martin Chamer
Poiret ... Radek Žák
Vojáci ... K.Hozák, P. Konvalina, Jiří Vojíř, L. Chmelař, J. Vocásek
tanečnice ... Jana Česáková, Veronika Janková, Monika Němcová


S Václavem Duškem nad Králem Colasem Kolikátým

S Václavem Duškem jsem si dal sraz nad rolí Colase, hlavního hrdiny románu Dobrý člověk ještě žije, který zdramatizoval Pavel Kohout pod názvem Král Colas Kolikátý. Svého času ve mně pěkně hrklo, protože jsem při návštěvě jakéhosi představení v Hradci Králové uviděl skoro deset let starý program jejich inscenace Colase a zjistil jsem, že v té době ho tam Václav hrál. V alternaci s Vlastimilem Čaňkem. Souhlasilo to, protože Václav tam byl tou dobou v angažmá. Tě pic, říkal jsem si zpočátku, co když se do toho podruhé nebude Václavovi chtít? Pak mne to začalo bavit. Ve Vaškově případě to nebude Král Colas Kolikátý, ale Král Colas Druhý. Přesto jsem se za ním zašel přeptat, jestli není naštvaný, a užasl jsem nad tím, co mi řekl…

"Ale já to tehdy nehrál. Ležel jsem tou dobou v nemocnici s boreliózou. Dlouho jsem s ní lítal po jevišti, než mi na ni přišli, a pak to bylo hodně špatné, takže jsem mohl jenom ležet a rvali do mne neuvěřitelné dávky antibiotik. Přišli za mnou z divadla, jestli bych mohl své uzdravování urychlit, abych si toho Colase mohl zahrát, ale vzhledem k výše uvedenému se mi žádné urychlení nepodařilo a Colase jsem nakonec vůbec nehrál. Je to těžká role. On pomalu nesleze z jeviště, skoro jako Hamlet, a má tam hrozného textu, takže bych pak do té již hotové inscenace po uzdravení těžko doskakoval. Zůstal jsem jenom v tom programu."

Tak to jsem si oddechl. Ale stejně je to zajímavé: být v programu a nakonec nehrát. Až se v tom třeba jednou bude historie vrtat, bude tam pro ně černé na bílém, že jste ho hrál.
Kdoví?

Kdy jste se poprvé setkal s Colasem? Myslím – mimo ten těsně Vás míjející Hradec?
Asi tak ve dvaceti. To jsem se zrovna dostával i k divadlu. Už tenkrát se mi na první pohled zalíbil.

A nemrzí Vás tedy, že jste přišel o roli?
Ani ne. Já nikdy neměl vyložené herecké sny. Stačilo mi to, co samo od sebe přišlo. V tom jsem, myslím, trochu podobný Colasovi. Ta hra je pro mne o velké vnitřní svobodě. A vnitřní svoboda je podle mne jedna z nejdůležitějších a nejúžasnějších věcí na světě. Já vím, že se to málokomu povede jí dosáhnout, že je to těžké, ale stejně. Je to krásná role, i když, jak už jsem říkal, toho textu je tam strašně moc. Naštěstí už půlku umím. Dneska byla sice teprve první zkouška v prostoru, ale raději jsem se to naučil dopředu, protože v mém věku už mám z hodně rozsáhlého textu strach. Na druhou stranu se pochopitelně moc těším. Jenom ta hlava už tak neslouží.

Děkuji za rozhovor a dobře sloužící hlavu přeji.

MaF


Václav Dušek je Král Colas

15. června se bohužel rozloučíme s inscenací Král Colas Kolikátý. Dlouhou dobu se nehrál kvůli nemoci hlavního představitele Václava Duška a chvíli to vypadalo, že se do Colase Václav už vůbec nevrátí. Aby nám to nebylo tak hrozně líto, dovolil nám ředitel, že si za něj můžeme jako náhradu vybrat kteréhokoli českého herce a že se ho pokusí přemluvit nebo přeplatit. Nejdříve jsme se s režisérem inscenace Jirkou Seydlerem zaradovali. Pak jsme ale probírali jména těch slavných veličin a představovali si, jak by to asi ti herci z „Národního“ a „Vinohrad“ hráli. A začínalo být čím dál tím jasnější, že ačkoli jsou určitě skvělí, žádný se nám nehodí na Colase tolik jako Václav Dušek. (Takhle to bylo a kolega Seydler mi to klidně dosvědčí.) Dospěli jsme nakonec k přesvědčení, subjektivnímu jistě a i tak odvážnému, že Václav prostě u nás v Čechách Colasovi prostě „sluší“ nejlíp. A nakonec: proč by ne? Protože není z Prahy, ale z Pardubic? Pojímám tedy toto rozloučení s Colasem především jako poctu kolegovi, který se nakonec i na naše urputné naléhání do inscenace vrátil. Ať mi to ostatní zúčastnění prominou.

MaF (Divadelní zpravodaj 06/2006)


CHRONOLOGIE NASTUDOVÁNÍ INSCENACE KRÁL COLAS KOLIKÁTÝFotografie ze zkoušek inscenace Král Colas Kolikátý
v titulní roli s Václavem Duškem. Režie Jiří Seydler.

foto ze zkoušky na scéně VČD – Radek Smetana

Čtvrtek 18. 11. 2004
Od 9.00 hodin se v divadelní zkušebně koná zahajovací zkouška Kohoutovy inscenace Král Colas Kolikátý, kterou bude režírovat Jiří Seydler, následující dny budou probíhat čtené zkoušky.

Pondělí 10. 1. 2005
VČD nehraje, celý den se v divadle koná technická zkouška připravované inscenace Král Colas Kolikátý v režii Jiřího Seydlera.

Pro onemocnění Václava Duška, hlavního protagonisty, se plánovaná lednová premiéra odložila na únor.

Čtvrtek 3. 2. 2005
Dopoledne se v Městském divadle konala veřejná generální zkouška Kohoutovy hry Král Colas Kolikátý v režii Jiřího Seydlera.

Pátek 4. 2. 2005
Sobota 5. 2. 2005

První a druhá premiéra.
Před páteční premiérou se ve foyer divadla konala vernisáž výstavy prací výtvarné skupiny Tolerance´95. Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN