VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

fotogalerie  o inscenaci hudební CD Roman Štolpa

Petra Janečková alias Sugar přijímala na rautu gratulace od všech přítomných, delší dobu „poklábosila“ s manželkou pardubického primátora Věrou Stříteskou. V pozadí se se svou přítelkyní baví muzikant Petr Hanzlík, který řídil kapelu v Sugar a korepetice herců.
 

Martin Mejzlík alias Joe / Josefina si dal po premiéře pivko v klubu a po anglicku zmizel za rodinou, manželka Martina jako vzorná matka se nezdržela vůbec. Zato rekvizitář Martin Kuchař se v klubu zdržel, přece musel oslavit svůj úspěšný taneční debut!
 

Roman Štolpa (vpravo) v sobě nezapřel stále pracujícího režiséra a připomínky dával i na rautu, zde v zápalu vysvětlování s choreografem Martinem Packem, před jehož choreografií čísel v Sugar klobouk dolů!

 

Loď komediantů nahradila SUGAR

Svědectví z premiéry

V původním dramaturgickém plánu jsme zvali diváky na muzikál Loď komediantů, ale na poslední chvíli jsme se dozvěděli, že americká agentura zastupující práva k uvádění tohoto muzikálu si podmiňuje, že černošské role musí hrát skuteční černoši. Černochy jsme bohužel nesehnali... Nastal problém. Dramaturg VČD Martin Fahrner a režisér Roman Štolpa dali hlavy dohromady a řešení bylo na světě! Slíbený muzikál nahradili neméně slavným muzikálem Sugar, který vznikl na základě dnes již legendárního filmu s Marilyn Monroe Někdo to rád horké.

Premiérám předcházel hektický generálkový týden, kdy v zákulisí tekly i slzy. Představitelka titulní role Sugar Cane Petra Janečková ale vše vysvětlila: „Během generálek je vždycky vyhrocená situace, najednou jsou kostýmy, hudba, přestavby... Pokaždé je to velký tlak na psychiku, protože všichni jsou už velmi unavení, takže tu a tam je někdo trošičku nervóznější, to je ale zcela normální.“ Sladit tanečníky, herce i živý orchestr však Roman Štolpa zvládl na jedničku, za což nejenom on, ale i celý realizační tým a všichni na jevišti sklidili při premiéře několik potlesků na otevřené scéně a jistě zaslouženou pochvalou a důkazem úspěchu byly i závěrečné ovace diváků.

Předpremiérová nervozita na popremiérovém rautu opadla, v klubu se oslavovalo, povídalo, pár odvážlivců i tančilo a v salónku u klavíru se díky klukům z kapely zpívalo.

Pardubická Marilyn Petra Janečková všechny překvapila, když mezi prvními v doprovodu své maminky opouštěla klub. „Jsem strašně unavená a bolí mě průdušky,“ povzdechla si Petra na odchodu.

Milan Němec, který hrál Jerryho a později Dafné, byl po premiéře očividně spokojený: „Musím říct, že dneska to byl úžasný večer. Cítím úlevu a radost, že jsme takovýto muzikálový tvar i přes nedostatek času dotáhli do snad zdárného konce.“ O hraní v dámských šatech s úsměvem dodal: „Bylo to báječný, ale když má člověk na sobě slipy, silonky, bombarďáky, korzet, spodničku, dámský šaty a kožich, není herci úplně volno, ale spíš nevolno!“

V klubu se příjemně bavila i Stáňa Šánová, kterou si možná pamatujete z velké role v Krvavé svatbě. Stáňa naskočila do zkoušení až v generálkovém týdnu za nemocnou Míšu Frkalovou Klenkovou a nyní ji čeká alternování role Olgy. „Bylo to všechno tak rychlý, že jsem se nestihla ani bát,“ smála se Stáňa.

Kristina Jelínková jako Dolores, členka dámského orchestru, nezapřela své zkušenosti se zpíváním s kapelou – pánskou kapelou. „Raději hraju s chlapama, protože si s nima víc rozumím. Odmalička jsem s klukama hrála fotbal a nohejbal,“ přiznala Kristina.

Režisér a herec Roman Štolpa byl při premiéře tak nervózní, že se ani nemohl dívat a pobíhal různě po zákulisí. V klubu se pak svěřil s plány do budoucna: „Čeká mě několik projektů, o kterých bych nerad hovořil, protože jsou stále ještě ve hvězdách, ale naznačím, že jedním z nich je spolupráce s Divadlem Kalich v Praze. Mám za sebou tři docela hektické roky, takže teď bych přivítal klidnější období, abych se mohl věnovat mé třetí profesi – scenáristické práci. Chtěl bych se někde zavřít s počítačem a psát a psát. Mám několik věcí v šuplíku, které bych hrozně rád dokončil. Tři roky jsem se na to těšil, tak teď to snad vyjde.“ Příjemně se poslouchala i režisérova pochvalná slova o pardubickém divadle: „Moc se mi líbí, že tady divadlo lidi baví a nemyslím tím jen herce, ale i techniku, dílny, krejčovnu... zkrátka všechny, kteří jsou u zrodu inscenace zúčastněný, a to je fantastický!“

Radek Smetana  04/2003


 

Milan Němec ve hře říká: A kouřím, hulím v jednom kuse! Tanečnici Monice Vernerové to ale zjevně nevadí, protože premiéra Sugar se konala přesně čtrnáct dní před jejich svatbou.
 

 

Hostující Stáňa Šánová alias Olga si ještě před premiérou stihla prokonzultovat s tajemnicí divadla Luckou Ptáčkovou další termíny Sugar.
 

foto R. Smetana
  Copyright © 2000-2021, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN