VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

foto premiéra hudební CD SUGAR na festivalu České divadlo 04-05 R. Štolpa

 
 
 

foto Ladislav Formánek

 

obal CD

 

Peter Stone – Jule Styne – Bob Merrill
SUGAR

Premiéra 5. a 6. dubna 2003
Derniéra 1. června 2007

Inscenace se umístila na 2. místě v divácké úspěšnosti za rok 2005, na 1. místě v roce 2004 a na 2. místě v divácké úspěšnosti za rok 2003.

Muzikál Sugar vznikl na základě dnes už legendárního filmu Někdo to rád horké s Marilyn Monroe.

Je to neuvěřitelné, ale zmíněný film se poprvé promítal před čtyřiceti čtyřmi lety, v roce 1959. Stejnojmenný muzikál zaznamenal ve světě mimořádný úspěch a později obešel snad všechna česká divadla kromě pardubického.

Film i jeho muzikálová jevištní verze už desetiletí vyvolávají salvy smíchu v řadách diváků. Proč? Dva muzikanti se stanou náhodnými svědky vyřizování účtů mezi dvěma gangy. Jsou pronásledováni a potřebují se ukrýt. Nenapadne je nic lepšího, než se přestrojit za ženy a hrát v dívčí kapele. Jenže díky svému přestrojení se dostávají do jedné komické situace za druhou. A jako by nestačilo, zeje pronásledují gangsteři, zamilují se oba do kouzelné zpěvačky a hráčky na ukulele jménem Sugar. Sugar zrovna nikoho nemá, jenže co s tím, když oni nemohou prozradit svou pravou mužskou identitu, aby nepadli do rukou pronásledovatelům? Když se pak do jednoho z nich zamiluje postarší milionář a požádá ho o ruku, je toho už na ně opravdu moc.

Režie: Roman Štolpa j. h.
Scéna: Petr Kastner j. h.
Kostýmy: Kateřina Hájková j. h.
Dramaturgie: Martin Fahrner
Choreografie: Martin Pacek j. h.
Hudební nastudování a korepetice: Petr Hanzlík j. h.

OSOBY A OBSAZENÍ:
Sugar ... Petra Janečková
Sladká Sue ... Lída Vlášková
Joe, později Josefina ... Martin Mejzlík
Jerry, později Dafné ... Milan Němec
Bienstock ... Václav Dušek
Psí dečka ... Pavel Novotný
Sir Osgood Fielding ... Jan Hyhlík
Olga ... Martina Sikorová
Dolores ... Kristina Jelínková
Mary Lou ... Dagmar Novotná
Rosella ... Jindra Janoušková
Dude ... Zdeněk Rumpík
Párátko ... Alexandr Postler
Taxikář, Průvodčí ... Josef Pejchal
Agent, 1. gangster, 2. gangster, Reportér, Poslíček,
Dívky opouštějící kapelu ... Alena Michtová, Veronika Janková,
Jana Česáková, Petra Hofingerová, Kateřina Jirásková, Monika Němcová, Petr Červený, Petr Jirsa, Michal Lavrovič, Jakub Semerád*
Gangsteři ... Jiří Vojíř, P. Prchal, D. Šimůnek, T. Kulhánek, M. Molnár
Milionáři ... Jan Vocásek, Jindřich Kratochvíl
Sugarband ... Jakub Duša, Marek Jech, Jarosl. Kovařík, Martin Krč, Petr Strach, Ondřej Štveráček (Michal Marek), David Vrobel

Inspice: Jindřich Kratochvíl
Nápověda: Jana Voldánová

 

HISTORICKÉ POZADÍ

Možná nevité, že krizí, o které se v našem muzikálu několikrát mluví, byla Velká hospodářská krize, která vypukla 24. října 1929 krachem na newyorské burze. Zasáhla celý svět a trvala do roku 1933.

Jen v samotných Spojených státech bylo v té době 16 miliónů nezaměstnaných. Proto není nijak zvláštní, že se práce nedostávalo také pro dva muzikanty z našeho příběhu.
Současné s hospodářskou krizí sužoval některé Američany zákon o prohibici, který zakazoval prodávat a také konzumovat jakýkoli alkohol. Protože ale po alkoholu byla i přes to velká poptávka, staraly se o jeho pašování do USA a následnou distribuci velmi dobře organizované gangy. Prodej lihovin jim zajišťoval pohádkové zisky, a tak pro řadu živořících nezaměstnaných vedla jediná cesta do řad mafie. Možná můžeme s trochou nadsázky říci, že jedině gangsterské bandy nabízely v té době dobře placenou práci. Nedivte se proto, že v dějišti naší komedie – v Chicagu – žilo a působilo ve třicátých letech asi 40 000 gangsterů.

FILMOVÉ ZPRACOVÁNÍ

Filmový scénárista a režisér Billy Wilder se narodil ve Vídni, svůj první film natočil ve Francii, ale pak rychle přesídlil do Ameriky. Prvního Oskara získal za film „Ztracený víkend“. S Marilyn Monroe se setkal jako režisér už roku 1955 ve filmu „Plamený vdovec“. „Někdo to rád horké“ spolu natočili později, roku 1959. Přestože film byl nominován na šest Oskarů, nakonec získal jediného, za kostýmy.

MUZIKÁL

Až roku 1972 vznikla muzikálová verze filmu „Někdo to rád horké“. Libreto k ní nenapsal nikdo menší, než Peter Stone, velmi plodný a talentovaný americký scénárista a libretista, který je podepsaný mimo jiné i pod slavným muzikálem Sladká Charity (Sweet Charity) inspirovaným filmem Cabiriiny noci Frederlka Felliniho.
Hudbu k muzikálu složil Jule Styne, jeden z největších „hitmakerů“ americké populární hudby druhé poloviny minulého století. Napsal hudbu k tak slavným muzikálům, jako jsou „Pánové mají raději blondýnky“, „FunnyGirí“, „Gypsy“ nebo „DO-RE-MI“.
Zpěvní texty pak dodal Bob Merrill, původně herec, později režisér a producent, který se nakonec prosadil také jako textař, poprvé roku 1961 v muzikálu „Carnival“ později například ve „Funny Girl“.

ČESKÁ PREMIÉRA

Česká premiéra muzikálu „Sugar (Někdo to rád horké)“ se uskutečnila roku 1986 v Hudebním divadle v Karlině v režii Petra Novotného, kterého u nás známe jako režiséra muzikálů Pokrevní bratři a Šumař na střeše. Poté se Sugar vydala na cestu po ostatních českých divadlech, aby se do Karlina znovu vrátila roku 1997, opět v režii Petra Novotného.

MaF, z tištěného programu k inscenaci, duben 2003 Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN