VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

inscenace AMADEUSfoto Michal Klíma

TISKOVÁ ZPRÁVA – 16. ledna 2013

Pardubice opouští Amadeus

Východočeské divadlo se v pátek 18. ledna po dvaačtyřiceti reprízách rozloučí s úspěšnou inscenací Shafferova dramatu Amadeus, kterou s pardubickým souborem nazkoušel režisér Michael Tarant. Ve strhující hře o velikánech lidstva i o nás samých v hlavních rolích hrají držitel Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let Ladislav Špiner, Josef Vrána a Petra Tenorová.

Tarantovo zpracování Amadea, které oslovilo diváky natolik, že mu v letech 2010 a 2011 udělili cenu za inscenaci roku, nabízí kromě hereckých výkonů i setkání s Mozartovou hudbou a živě zpívanými operními áriemi, proto na vzniku inscenace s divadlem spolupracovala také Komorní filharmonie Pardubice pod vedením šéfdirigenta Marka Ivanoviće.

Známý text stručně přibližuje dramaturg inscenace Tomáš Syrovátka: „Shafferův Amadeus není jen příběhem dvou skladatelů konce 18. století – Mozarta a Salieriho, zachycuje i věčně se opakující střet talentovaných a jedinečných osobností s malostí okolí.

„Shafferova hra v sobě skrývá více témat, některými se dlouhodobě zabývám – mimo jiné to jsou zázrak a akt tvorby, střet výjimečného jedince s prostředím, to, co nás ponouká ke zlému. U Mozarta nadání, genialita prostupuje celou jeho osobnost. Další složky jeho bytosti téměř atrofují, chybí mu dar sociální inteligence a nakonec je současníky bojkotován. Uznání přichází až po smrti. Salieri je opačný extrém. Pro umělecký a společenský úspěch rezignuje na tvůrčí rozvoj svého talentu, aby v historickém kontextu upadl v zapomnění. Hlavní téma hry pak tvoří střet těchto principů,“ doplňuje režisér Michael Tarant.

Páteční derniéra se opět uskuteční za živého doprovodu pardubických filharmoniků!

Radek Smetana, Východočeské divadlo Pardubice, 16. ledna 2013


Kontakt: tiskový mluvčí, PR, Radek Smetana
smetana@vcd.cz, tel: 466 616 414 nebo 602 595 016 Copyright © 2000-2021, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN