VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

Úvodní stránka Festivalu   NOVIN(k)Y   Tiskové zprávy

GRAND Festival smíchu – tiskové zprávy

25. ledna 2006

Pardubický GRAND Festival smíchu se blíží

VI. ročník GRAND Festivalu smíchu, který se koná od 5. do 12. února 2006 ve Východočeském divadle Pardubice, opět nabídne to nejlepší z českých a moravských komedií, které vznikly v roce 2005.

Ohlasy předchozích ročníků ukazují, že si již festival našel své nezastupitelné místo na poli divadelních festivalů v České republice. Každoročně vzrůstá jeho kredit i zájem divadel, diváků, medií a kritiků.

Cílem a posláním GRAND Festivalu smíchu je obhajovat a potvrzovat výlučnost divadla, a to i na poli zábavy. Festival nabízí celou řadu špičkových představení komediálního žánru, který je na jiných festivalech opomíjen. Východočeské divadlo tak v tomto jedinečném projektu poskytuje platformu pro výměnu zkušeností a výsledků práce v oboru komedie.

GRAND Festival smíchu je soutěžní přehlídkou komediální tvorby v českém divadle. Divadla, která mohou být do soutěžní části přehlídky zahrnuta, musí splňovat tato kritéria: působí nejen v divadelních metropolích, ale i na tzv. oblasti (regionální divadla), jedná se o divadla repertoárová s vlastním hereckým souborem a jsou to divadla příspěvková, u kterých je zřizovatelem město, městská část, kraj či stát. Vylučuje se účast soukromých divadel, agenturních divadel a účelových seskupení herců.

GRAND Festival smíchu má dvě sekce. První je sekce soutěžní. Výběr soutěžních komedií provádí komise sestavená z dramaturgů, režisérů a členů umělecké rady VČD.

Letos se do soutěže o Komedii roku 2005 zapojí Městské divadlo Zlín (Figarova svatba aneb Figaro sem Figaro tam aneb Perný den v režii Zdeňka Duška), pražské Divadlo v Dlouhé (Lhář v režii Hany Burešové), plzeňské Divadlo J. K. Tyla (Prachy? Prachy! v režii Jana Buriana), Jihočeské divadlo České Budějovice (Muž sedmi sester v režii Martina Glasera), brněnské Národní divadlo (Škola žen v režii Ivana Rajmonta), Klicperovo divadlo Hradec Králové (Hoří, má panenko v režii Vladimíra Morávka) a samozřejmě i domácí Východočeské divadlo (Úžasná svatba v režii Zdeňka Duška).

V nesoutěžní sekci se prezentují komediální představení jiných forem divadla (divadlo malých jevištních forem, amatérské divadlo, studentské divadlo, netradiční projekty, divadlo pro děti a mládež, scénické čtení atd). Z bohatého doprovodného programu zmiňme alespoň Zločin lorda Artura Savila pražského Divadla Viola, Hrdý Budžes Divadla Příbram, taneční grotesku Ve stanici nelze pražského souboru Veselé skoky, koncert Václava Koubka, Vyučování Dony Margaridy s Ester Kočičkovou, kontroverzní loutkové scénické čtení Standa má problém etc. pražského Divadla v Dlouhé či výjimečnou inscenaci Kubo Bábkového divadla na Rázcestí z Banské Bystrice.

Během festivalové přehlídky porota vybírá nejlepší českou komedii a označí ji jako „Komedii roku“. Festivalová porota je sestavena z divadelních odborníků – kritiků, recenzentů a teoretiků. V letošním ročníku bude zasedat ve složení Radmila Hrdinová, Jana Paterová, Jan Dvořák, Jan Kolář, Jiří P. Kříž a Zdeněk A. Tichý. Dále festivalová porota ocení „Nejlepší ženský herecký výkon“ a „Nejlepší mužský herecký výkon“.

Protipólem odborné poroty je alternativní studentská porota, která předává „Cenu studentské poroty“ projektu či počinu, který shledá mimořádně zajímavým a podnětným.

Diváci ověřeným systémem hlasovacích lístků rozhodnou o titulu „Divácká komedie roku“.

Východočeské divadlo vydalo i publikaci s názvem GRAND Festival smíchu 2001 – 2005, která dokumentuje jeho pětiletý vývoj od soutěžního festivalu komedií regionálních divadel po soutěžní festival celorepublikový s mezinárodní účastí v doprovodném programu. „Pětiročenka“ obsahuje řadu zajímavých informací, shrnujících jednotlivé ročníky festivalu, hodnocení porotců a samozřejmě i bohatou fotodokumentaci. Kniha byla už slavnostně pokřtěna na Štědrý den o půlnoci při již tradičním Půlnočním zpívání v divadle.

Radek Smetana Copyright © 2000-2023, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN