VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

Alexej Gsöllhofer  Zemřel Alexej Gsöllhofer  dopis pro Milana Sandhause

 

foto archiv VČD

 

MILAN SANDHAUS

Připomínáme si

Je řada herců, kteří se nezapomenutelně zapíší do myslí diváků nejen pardubického divadla. Mezi tyto herce bezesporu patří i Milan Sandhaus, který by 11. března oslavil své narozeniny.

Doménou Milana Sandhause byly komediální a veseloherní role, vedle nich však dokázal výborně ztvárnit i charakterní role (např. Cyrano, Miláček Ornifle, Švanda dudák, Jimmy Perry v Drobečcích z perníku, Ředitel Holzknecht v Augustovi Augustovi, augustovi, Horác v Limonádovém Joeovi, Rockfeller z Větru ve větvích sasafrasu, Luigi v Luigiho srdci, Šalamoun v Keanovi IV., Othello, Chudák Bitos, Beneš v Mnoho povyku pro nic a řada dalších). Smích však nerozdával jen na jevišti, ale i v běžném životě. Byl vždy plný elánu, vitality a smíchu.

Romana Chvalová na Sandyho, jak v divadle panu Sandhausovi říkali, vzpomíná: „Vždycky na nás přenesl obrovskou energii, měl v sobě tolik optimismu. Byl z nás nejmladší.“

Milan Sandhaus nevystudoval žádnou uměleckou školu, jeho talent se rodil v ochotnických souborech. Vedle divadla byl pro Milana Sandhause velmi důležitý fotbal, v letech 1942 – 47 hrál profesionálně v pražské Slavii, od roku 1948 pak za SK Pardubice. Rozhodující byl však rok 1954, kdy dostal nabídku od Karla Nováka hrát profesionálně divadlo ve VČD, Milan Sandhaus neváhal a 1. března nastoupil do angažmá, které trvalo přes čtyřicet let.
Během své divadelní kariéry se stal také uznávaným filmovým a televizním hercem, mohl jít za slávou mnohem výš, ale pardubickému jevišti zůstal věrný…

Poslední velkou rolí ve Východočeském divadle měl být Casanova ve hře Casanova na duchcovském zámku, ve které jsme ho už bohužel neviděli. Z generálních zkoušek ho vytrhla zákeřná choroba, Milan Sandhaus zemřel 17. dubna 1998.

Radek Smetana, Divadelní zpravodaj duben 2002


17. dubna to bylo již pět let, co nás navždy opustil vynikající divadelní a filmový herec, ale především skvělý člověk Milan Sandhaus. V pardubickém divadle působil neuvěřitelných čtyřiačtyřicet let a ztvárnil zde nespočet nádherných rolí, připomeňme alespoň Cyrana, Švandu Dudáka, Othella, Sherlocka Holmese, Krále v Tomáši Becketovi, Floridora a Celestina v Mam'zelle Nitouche, Otce v Kočce na rozpálené plechové střeše...
Milan Sandhaus se neodmyslitelně zapsal do srdcí kolegů i pardubického publika a 17. duben bude vždy věnován jeho památce!

Radek Smetana, Divadelní zpravodaj duben 2003 Copyright © 2000-2024, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN