VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

Kristina Jelínková  NetHovory s Kristinou Jak šel čas... Abeceda

Kristina Jelínková půjde do nebe Alžběty Báthory je mi líto, říká Kristina Jelínková


z inscenace muzikálu
CIKÁNI JDOU DO NEBE
foto Michal Klíma

NetHovory na www.scena.cz tentokrát s Kristinou Jelínkovou

Virtuální divadelní pořad NetHovory se v pondělí 6. října 2008 po krátké době vrátí do Pardubic. Opět budete mít jedinečnou možnost živého rozhovoru s jednou hereckou osobností Východočeského divadla, stačí si jen otevřít stránky www.scena.cz, proklikat se k NetHovorům a zanechat svou otázku, nebo si počkat na pondělí 6. října 2008 a ptát se přímo. Je to snadné…

Do „křesla pro hosta“ za počítač tentokrát usedne herečka Kristina Jelínková, která na konci minulé sezóny zazářila na Kunětické hoře v baladickém muzikálu CIKÁNI JDOU DO NEBE.

Kristinu jistě nemusím dlouze představovat, protože ve Východočeském divadle působí už od roku 1993, kdy jako mladičká konzervatoristka hostovala v Kartouze parmské, v angažmá je pak od roku 1996. Od té doby zde ztvárnila řadu velkých i malých rolí, z posledních připomeňme alespoň Pam Lukowskou v Donaha!, Marjánku v Malovaném na skle, Cilku v Muži sedmi sester, Květinářku a Komornou pana Higginse v MY FAIR LADY, Reu v Romulu Velikém, Luizu Homenides de Histangua v Broukovi v hlavě nebo již zmiňovanou Radu v „Cikánech“.

Kristino, vím, že Ty jsi „virtuální žena“, která si s počítači rozumí a jeden má i doma. Kde ses s nimi „skamarádila“? Jak využíváš počítač?
Tak snažím se jít s dobou, ale počítač máme doma teprve asi čtyři roky. Šetří mi čas, především v těch méně příjemných záležitostech, jako je placení složenek či práce na daních. Taky jsem rychleji v kontaktu, když je potřeba, jako třeba teď, když ti píšu odpovědi na tvé otázky… Jinak v práci s počítačem jsem samouk bez příruček, takže dodnes lecčemu vůbec nerozumím. Stalo se například, že jsem měla potřebu vyčistit počítač, tak jsem soubory a složky, které mi nic neříkaly, poslala do koše. Evidentně jsem smazala i několik důležitých součástí programu… Pak to chudák kolega Lucky musel spravovat…

O prázdninách jsi byla na úžasné dovolené na Rhodu…
Jistě si říkáš o pochvalu, viď? Protože dovolenou na Rhodu jsi vybral ty! Miluju řecké ostrovy, chtěla bych být každé prázdniny na jiném. Zatím jsem byla na pěti. Na Rhodu jsme byli ještě s dramaturgyní Janou Uherovou a báječně jsme si to užili! I když nás přivítalo zemětřesení o síle 6,3 stupňů Richterovy škály, které jsme si moc nevychutnali, protože jsme tu noc dost slavili… I když jsme o fous stihli uletět před požáry, i když na zpáteční let asi nikdy nezapomenu, v životě jsem se tak nebála jako tu hodinu před přistáním, a na tebe musím „prásknout“, že ses po přistání zařekl, že se mnou už nikdy nikam nepoletíš!!!

Kristino, od toho „nádherného“ letu uběhly dva dlouhé měsíce a já své rozhodnutí do dalších prázdnin možná přehodnotím… Ale zpátky k divadlu, vstoupili jsme do nové sezóny, co Tě v ní čeká?
To kdybych věděla!!! Pořád mám ještě v sobě „Cikány“, to mi asi vydrží na dlouho, pro mě je to představení „za odměnu“! Těším se, jak proběhne koncem září přesun do divadla. Jinak mě teď čeká krásná role v Casonově Jitřní paní s Petrem Kracikem, na kterého se moc těším. Potom zábavné zkoušení se Šlupkou Svěrákem ve volném navázání na Mississippi Blues Bena pod názvem Janík, hojahoj, zbojník!. A co bude dál, je zatím ve hvězdách a u šéfa!

Tolik snad jen na úvod, dále je to už na Vás... Tak neváhejte, navštivte internetové stránky www.scena.cz a ptejte se. Kristina se na Vaše dotazy již moc těší. Živý on line rozhovor se uskuteční v pondělí 6. října od 17.00 hodin.

Radek Smetana (Divadelní zpravodaj 10/2008)


A na co se Kristiny ptali?

Kristina Jelínková byla on line…

Oblíbený virtuální pořad NetHovory na internetovém serveru www.scena.cz, který se věnuje kulturnímu dění v České republice, se v pondělí 6. října 2008 uskutečnil z Pardubic. V podvečer u mě v kanceláři usedla za počítač Kristina Jelínková a příjemnou hodinku a půl věnovala odpovědím na mnohdy velmi zajímavé otázky.
Pokud jste se NetHovorů nemohli účastnit, následující řádky vezměte jako malou „ochutnávku“ a zároveň i pozvánku na další živý rozhovor s některým z našich herců…

Jak dlouho jste vůbec ve Východočeském divadle Pardubice? Evžen V.
I s hostováním šestnáctou sezónu.

Čím jste chtěla být jako malá? Iva
Už od dětství jsem chtěla být herečkou, ale bála jsem se, že budu muset hrát mimo jiné i erotické scény. Pak mi maminka vysvětlila, že to záleží jen na mně, tudíž jsem si šla za svým...

Kristino, vaříte ráda? Můžete dát nějaký recept? Míla, Bohdaneč
Vařím velmi ráda a taky velmi ráda jím, ale vzhledem k časové úspoře téměř vždy improvizuju, takže jsou recepty nepřenosné.

Jakému oblečení dáváš přednost – elegantnímu, sportovnímu? Silva
Podle nálady, dneska jsem si zrovna vyšla na vysokých „šteklích“ pro větší pocit sebevědomí. Jinak dávám spíše přednost sportovnější eleganci, protože se dost naběhám a chci se cítit pohodlně.

Může být divadlo droga? Jak je to ve Vašem případě? B@B
Zcela určitě, ale v mém případě to tak není. Možná to říkám jen proto, že jsem ještě bez divadla nebyla déle jak šest týdnů o prázdninách.

Kterého divadelního výkonu si nejvíc ceníte? Olda
V poslední době si nejvíce vážím role Rady v „Cikánech“. Ale myslím si, že je stále co zlepšovat...

Jak se cítíte jako šestnáctka v angažmá v Pardubicích – když je člověku „…náct“, má to své kouzlo.
Kéž by mi bylo „…náct“! „…náct“ v angažmá zní hrozně, ale v životě jsem se svou „…cítkou a kousek“ spokojená.

Kdo byl Váš první režisér a jaká to byla role? Ark
Jana Kališová a byla to role v Kartouze parmské, ale bohužel po těch 16 letech si už nevzpomínám na jméno. Omlouvám se.

Už jsi někdy při hraní zmokla? Pavel
Nejvíc jsem zmokla při natáčení pohádky Anička s lískovými oříšky. Od té doby mám silné revma.

Kdo Vás poslední dobou z Vašich hereckých kolegů nejvíc zaujal? Květa, Jaroměř
Jako kolega si cením práce všech, i když se třeba ne všechno podaří, jak by si člověk představoval. Vím, že se každý z kolegů při zkoušení nadře. Z posledních inscenací v Pardubicích se mi líbil Racek, kde jsem viděla kolegy zase trochu jinak než jindy. A to mě vždycky baví.

Co právě zkoušíte?
Právě zkouším Angelicu v Jitřní paní s Petrem Kracikem. Sice se tam objevím na posledních osmi stránkách, ale je to krásná role a těžký výstup.

Jaké roční období máte nejraděj? Al
Jaro a léto. Celkem ujde i zima, nejhůř je mi teď.

Čteš i něco jiného než jen divadelní scénáře? Jirka
Ano, většinou je ale na knížky nejvíc času přes léto. Z posledních knížek je to oblíbený Murakami, Pýcha a předsudek od Austenové a právě mám rozečtené Římské jaro paní Stoneové od Williamse.

Chtěla jsi někdy s herectvím praštit? Dana, Přelouč
Pravidelně, ale to patří k naší práci. Neustálé bilancování...

Tvůj rituál před premiérou? Hana
Snažím se uvolnit, rozdýchat to a občas se i pomodlím.

Marián Pecko je režisér farieb. Aká sa podľa neho hodí k Vám? Zdenka, BB
Zdenko, to byste se musela zeptat jeho, ale vzhledem k poslední inscenaci pravděpodobně bílá. A já mám bílou ráda.

Hrála jste si jako malá s Barbínou? Máte ji případně dosud?
Nikdy. Nemám.

Spievate len v divadle, alebo svoju lásku k spevu realizujete aj ako členka nejakého hudobného združenia? Mirka z Blavy
Zpívala jsem už v pár kapelách, začínala jsem s rockem, přes funky a elektroniku jsem se dostala k mé oblíbené latině. Ale vzhledem k časovému vytížení je problém nasmlouvání koncertů.

Čtete ráda divadelní recenze? Moc Vám, Kristino, fandím a přeji hodně úspěchů do dalších let. Bronislav, Pardubice
Už jsem si mnohokrát říkala, že je číst nebudu, ale stejně mi to nedá. Samozřejmě, že mě chvála potěší, a kritiku si možná až příliš beru k srdci. Bronislave, děkuji Vám za přízeň!

Kristino, jsi si vědomá, že jsi podobná Salmě Hayek? kocour
To víš, že jo, kocourku!!!

Kristino, nakolik Ti pomáhají životní zkušenosti při tvorbě postavy? Pavel, Praha
Čím víc životních zkušeností, tím větší zásobárna pro práci na roli. Logicky vzato, v šedesáti na tom budu nejlíp!

Jak jste na tom s volbami, chodíte volit? Nebo se řadíte k otrávené národní většině?
Volit chodím, myslím si, že je to důležité. Ale to neznamená, že nejsem otrávená...

Kam chodíš v Pardubicích na procházky? Díky.
Na procházky nechodím, ale podél Labe jezdím na bruslích.

Které hodnoty ve svém životě vyznáváte? Eva, Brno
Pokora, rodina, humor, mezilidská slušnost... A když se zadaří, tak je potřeba i trochu štěstí a zdraví.

Radek Smetana (Divadelní zpravodaj 11/2008) Copyright © 2000-2021, VČD Pardubice.  Všechna práva vyhrazena.
 Východočeské divadlo Pardubice, U Divadla 50, 531 62 Pardubice, tel: 466 616 411
 e-mail: vcd@vcd.cz  •  další kontakty  •  správce webu

 Obchodní oddělení, vstupenky, předplatné - tel. 466 616 432, večerní pokladna - 466 616 430, e-mail: obchod@vcd.cz

 
FERMANLOGIN